Bebek reflüsü

Derin’de bebek reflüsü olduğundan şüpheleniyoruz.

Bugün dördüncü ay kontrolümüz vardı. Aynı zamanda iki hafta önceki “yeterince kilo almadığına” kanaat getirdiğimiz doktor randevumuzun da devamı niteliğindeydi bu kontrol.

Sonuç: kilo alıyor, ama az alıyor. Boyu güzel uzuyor. Gelişiminde bir problem yok. Doktorumuzun dediğine göre, eğer başka bir sıkıntımız olmasaydı “bu çocuğun yapısı bu” deyip geçecektik. Ancak Derin özellikle de son zamanlarda meme alırken çok ağlıyor. Genellikle öğleden sonraki emzirme seanslarına denk geliyor bu ağlamaları. Geceleri gayet sorunsuz emiyor. Sabah da problem olmuyor. Ancak öğleden sonraları sıkıntılı oluyor. Emmeye başladıktan yaklaşık beş dakika sonra kendini geriye atıyor ve çığlık kıyamet ağlamaya başlıyor.

Bir sıkıntısı olduğunu tahmin ettiğimde biraz okumaya verdim kendimi. Ve ilk şüphelinin süt ve süt ürünleri alerjisi olabileceğini öğrendikten sonra onları kıstım. Sabah yediğim beyaz peyniri kaldırdım. Yemeklerde yediğim yoğurdu azalttım. Tamamen geçmedi, ama biraz fark etti sanki…

Bugünkü randevumuzda bunlardan bahsedince “bir araştıralım” dedi doktorumuz. Sonra Derin’i orada emzirdiğimde ve yine aynı kendini geriye atıp ağlamaya başladığında bunun reflünün tipik bir göstergesi olduğunu söyledi. Ancak kesin emin olmamız için de test yaptırmamızı istedi.

Ayrıca inek sütü alerjisiyle de çok iç içeymiş bu reflü zıkkımı… O onu, o onu tetiklermiş. Dolayısıyla benim de diyete girmem gerekebilecekmiş. Ancak henüz değil, önce bir emin olacakmışız.

Deniz’e doğduğu anda reflü teşhisi koymuşlar, hemen ilaç tedavisine başlamışlardı. Belki de ilaçlardan olacak, hiç sıkıntı yaşamamıştık.

Derin’de ilk etapta böyle bir şey fark edilmedi. Sonradan mı gelişti, bilemiyorum. Ama şimdi düşündüğümde, sanki benim daha erkenden fark edip daha çabuk davranmam gerekirdi gibi geliyor. Uzun zamandır olan bir şey bu, ben nedense “gaz sancısı” deyip geçiyordum.

La Leche League (LLL) International’ın web sitesinde reflülü bebekleri emzirmeyle ilgili çok aydınlatıcı bir -İngilizce- makale buldum. Vaktiniz varsa ve İngilizceniz yeterliyse okuyun.

Şöyle diyor makalede:

Bebek reflüsünün belirtileri şunlardan bir ya da birkaçını içerebilir: sık sık hıçkırma ya da geğirme, sık sık tükürme ya da fışkırtır şekilde kusma, gece sık uyanma, yetersiz kilo alımı, yutkunmada zorlanma, birden ya da sakinleşmemecesine ağlama, emerken kendini geriye atarak belini bükme, sürekli emme isteği ya da meme emmeye ilgisizlik

Bunlardan altını çizdiklerim bizde var.

Şimdi… Yazının bu kısmının devamında şöyle diyor:

Bir yaş altında bebeklerde yetersiz kilo alımı, şiddetli öğürme ya da akciğer rahatsızlığı yoksa reflü testi önerilmez. Testler emzirmeyi etkileyebileceğinden ve kesin sonuçlar vermeyebileceğinden dikkatli yapılmalıdır.

Kafam karıştı şimdi… Bir yandan doktorumuzun “emin olmadan ilaç vermek istemiyorum” yaklaşımını doğru buluyorum. Bir yandan da durduk yerde bir şeyler içirmesek, eldeki verilerle doğrudan ilaca mı başlasak diye düşünüyorum. Tetkikleri yarın yaptırmayı planlıyordum, ama sabah yine bir danışacağım doktorumuza…

Yok, yok… Şimdi düşünüyorum da… Kesin reflü bizdeki…

Paylaşın:

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Reklamlar

23 Yanıt

 1. Benim oğlumda bir ara dediğiniz gibi olmuştu. Ben sütüm hızlı geldiğinden ememediğinden olduğunu düşünmüştüm. Doktorumuzda hiç reflüden şüphelenmemişti. Şimdi okuyunca acaba benim bebeğimdemi reflüydü diye düşündüm.

 2. geçmiş olsun, umarım değildir reflü

 3. ouww kuzum,
  ben olsam yaptirirdim test, duramazdim =)

  gecmis olsun elif!

 4. Gecmis olsun Derin’e. Aynı sıkıntıları biz de yasadık. Ama yanlış doktor secimi yüzünden tedaviye ancak Selin 4 aylikken başlayabilmiştik. Hem reflu hem de inek sutu alerjisi teşhisi yerindeydi ki gözle görülür kilo alimiyla davranışlarında düzelme oldu. Konunun uzmanına gitmenin faydasını geç de olsa görmüştük. İnek sutu alerjisi teşhisinde bebeğin diskilama sekli de rol oynuyor diye biliyorum.. Ama sunu da unutmayın ki Harvey Karp’in da dediği gibi “3 ay erken doğmuş” organları hala tam işlevini yerine getiremeyen her bebekte reflu olması kaçınılmaz. Belki bizimkiler biraz daha şiddetli. Bunun için test yaptırmak gerekli mı gercekten!
  Selin’i kollarımda caresizce avutmaya çalışmak beni çok yormuş, sinirlerimi de yipratmisti. Umarim Derin’in sorunu da en kısa zamanda çözülür.

 5. cok gecmis olsun…takipteyim…kaan da da belirtilerin bazilari var siz yazinca dusunmeye basladim…sonuca gore bize de dr yolu gozukucek galiba.

 6. Maalesef bizdede aynı problem var. Yani doktorumuz olabilir diyor. Kusma şikayetimiz vardı Moutiilium şurup verdi nerdeyse bı şişeyi bitirdik. Arada yine kusma oluyor. Dediğin gibi emzirirken bazen kendini arkaya atıyor ciglik çığlığa bagiriyor. Kaldırıyorum gaz çıkarıyor ve çok olmasada kusuyor. Yalnız ben hic süt içmiyorum. Kahvaltıda bazen çok az peynir yiyorum. Hiç dikkat etmemiştim bunlardan olabileceğine. Biz idrar tahlillerini yaptirdik bisi çıkmadı. Başka bir testtemi varmış? Doktorumuz 6 aylık olsun gecer diyo herhangi bı ilaç söylemedi. Elimizde mendil geziyoruz:(( çok sınır bı durum. Umarım en kısa zamanda gecer.

 7. Gecmis olsun, umarim reflu degildir minikteki.

 8. çok geçmiş olsun diyorum Elif’cim, umarım reflü değildir de sıradan geçici bir büyüme atağıdır.

 9. Türkiyede çocuk gastroentroloji ve hemde çocuk dr olan bu işin uzmanı Fügen Çullu Çokuğraş’tır.Benim ilk oğlumuna bebekliğinde anlamzsız ağlamalarının sebebini bulamamışdık alev kadıoğlunda ultrasonlar gaz ikacı çeşitleri bir sürü şey kullandık en son 3 yaş civarı Fügen hoca ile tanıştığımızda reflü tedavisi uyguladığında rahatladık. Evet alerji ve reflü tetikliyor ama çocuklarda asla asla ilk önce endoskopi önermiyor çocuklarda önce körlemesine tedavi yaplır reflü olduğu kabul edilerek rejim ve minimum ilaçla gidilir der…
  Eşide alerki profu haluk çokuğraş muaynehanesi Niantaşında..

 10. Bu arada tüm yenidoğanların mide kapakçığının tam kapanmaması normal imiş belilir zamana kadar bu mide kapakçığının tam kapanması oturmayabilirmiş..Kaçak reflü ağza gelmesi sütün boğazı tahriş etmesi vss vs..
  Özellikle tam yönünü hatırlamıyorum mide kapakçığının üstüne değil ama diğer tarafa yanlamasına vede belden yukarı doğru hafif eğimli yukarıda gelecek şekilde yatırmak.
  Protein tüketimine dikkat etmek!!
  Özellikle süt kutu sütü bırakmak Katkı maddeli işlem görmüş ürünleri bir süre terk etmek.. Yoğur kefir ağırlıklı beslenmek … Kızartmalar yasak lar arasında idi.

 11. geçmiş olsun…

 12. Geçmiş olsun Elif..Dilerim Derin oğlan kolay atlatır ve rahatlar..Sevgiler

 13. Elifcim öncelikle gecmis olsun. umarim reflü degildir ama bir anne olarak sen cok daha iyi anlarsin Derin’de olan biteni bence. Tracy Hogg’un kitabinda da reflü icin aciklamalar oldugunu hatirliyorum. Yan yatirmak, basini hafif yukarida yatirmak, emzirirken yine basini yukarida tutmak (ben bir dönem Beyza’yi agzi mememde, ayaklari kasiklarimda olacak sekilde dik pozisyonda emziriyordum), gaz cikartmam icin sirtina pit pit vurmayip sirtini yukari dogru ovmak … gibi öneriler oldugunu hatirliyorum, ama sanirim sen bunlari zaten yapiyorsundur. istersen yine de bir Tacy’ye göz at derim. testler konusunda acikcasi ne yapmak gerekir bilemiyorum, zor bir karar olacak senin icin.

 14. Elifcim geçmiş olsun. inşallah korktuğunuz gibi değildir ve kısa sürede rahata kavuşursunuz.

 15. Aynı şikayetler başladı bizdede. Aynı zamanda gece yatarken oksurme var 4 gündür. Bugün doktora gidicez. Sizdede öksürük oluyormu??? Ben çok tedirginim. Daha önce 1 aylikken zantac şurup kullandık. İyi gelmişti. Sonra Kaan duzelince bıraktık. Şimdi tekrar başladı huzursuzluk. Bu konudaki tecrubeleri olanlar lutfen paylassin. Hatta gerekse emziren anneler grubunda yeni konu olarak acalim.

 16. Sevgili Elif, reflü ile ilgili sana mail atmıştım ki bu yazını gördüm. Altını çizdiklerinin hepsi bizde de var kilo alımı haricinde. Bizimki kilo alıyor. Ama memeye davranışı, çığlık çığlığa kalması, memeyi çekiştirmesi, yay gibi kıvrılması aynı. Ayağa kaldırdığımızda susup sakinleşiyor sonra tekrar kucağıma alıp yatay pozisyona geçirdiğimde aynı şiddetle ağlıyor.

  Bir arkadaşım bu şikayetleri dile getirdiğinde İngiltere de yaşıyor, doktoru Gaviscon şurup vermiş ve şikayetleri bıçak gibi kesilmiş çok rahatlamışlar.

  Muhtemelen bebeğe birşey içirip ultrasonda mideye geçip geçmediğine bakacaklar bu da bebeğe çok sıkınt verecektir sanırım.

  Testi yaptırdığın zaman bigi verebilirsen ben de ne yapmam gerektiğini düşüneceğim.

  Çok geçmiş olsun

 17. Sevgili Elif,
  Hamileliğimden beri blogunu ilgiyle takip ediyorum 2 aylık bir oğlum var, emziren anneler grubuna da üye oldum çok faydalı benim için..
  Derinde olan şikayetlerin çoğu benim oğlumda da var huzursuzluğunu gaza yorup gaz ilaçları veriyorum ama düşününce gazdan çok reflüye benziyor..Sık sık hıçkırık, her öğünden sonra az ya da çok kusma, geceleri yatarken hırıltı ve öksürük, huzursuzluk birden ağlamalar…bir de son günlerde aynı sendeki gibi emerken 6-7. dakikada ağlayarak kendini geri atmalar eklendi..Sütüm yetmiyo bitti diye ağlıyo diyordum ama bu da reflünün belirtisiymiş..Hangi doktora götürüyorsun reflü için?
  Bir de ben test yaptırmadan tedavi başlamayı daha doğru buluyorum testler bildiğim kadarıyla baryum gibi kontrastlı bir madde içirip film falan çekiyorlar bebeğe sıkıntı olur gibime geliyor..belirtilerden yola çıkıp tedavi başlamak , şikayetler geçmezse test yapmak daha uygun gibi..

 18. bence miniklerimiz bizim tahmin ettiğimizden cok daha fazla dayanıklı ve güçlüler…takip ettiğim kadarıyla,senin kotu bi doktor secmeyeceğini dusunuyorum..ve seçtiğin bu doktorunda,özellikle senin gibi arastıran bilgili bir annenin bebeğine gelişigüzel bir teşhis koymayacağını düsüyorum..bazen doktorlar gerek yasadıkları tecrübeler gerek internette olmayan tıp kitaplarını okuduklarından,bizim araştırdıklarımızdan daha fazlasını bilebiliyorlar..

 19. Elif:

  Ayni reflu olayi benim kizimda da vardi. Bende sut verirken dietime cok dikkat etmistim. Domates ve cikolata turu seylerde cok etkiliyordu kizimin reflusunu.

  Ancak bizim doktorumuz ona ilac verdi, test yapmadan. Bende ilk basta ilaci verip vermemek konusunda cok tedirgindim. Sonra ama verdim ve de cok faydasini gorduk. Simdi hic bir derdi yok ve de cok kisa bir sure kullandi ilaci ve de iyi geldi. Gecmis olsun.

 20. Çok geçmiş olsun.
  Aklınızı karıştırmak istemem ama aynı sıkıntıları bende yaşamıştım.size tavsiye edilen dr a ben de çok güvenerek götürdüm kuzumu süt alerjisi teşhisi koydu.testler doğrulamamasına rağmen ısrarla emzirdiğim için bana süt ve süt ürünleri dana etini diyetimden çıkarmamı tavsiye etti.neredeyse artık kzu eti zeytin ekmekle besleniyordum.hızla kilo kaybettim ama bebeğimde bir iyileşme olmuyordu.üstelik reflülü bebeklerde kilo problemi de olur bebeğim tombişti.buna rağmen motillium a 3 ay devam ettik en sonunda bebeğime kolonoskopi önerdi.(dışkıda kan da vardı bizde)
  Çok önceden yapmam gerekeni yaptım ve başka bir dr a gittik bir tek kaka tahlili ile teşhisi koydu ve 15 günde bebeğim sağlığına kavuştu.
  Bebeğimde laktoz intöleransı vardı.anne sütünü istemiyordu vücudu.mamaya başladık (tabi tedavi cevap verene kadar sütler sağılıp saklanark süt üretimimi riske atmadım ama teşhis doğruydu.)
  size önerim dr.unuza bu benzer bir durum olabilrmi diye danışabilirsiniz.tahlili zor da değil sadece dışkı yarım saat içide tahlile veriliyor ve gizli kan ile reduktan madde bakılıyor pozitif ise laktoz intoleransı.

 21. […] günü bebek reflüsüyle ilgili yazdıktan sonra çokça anne ya e-mail gönderdi, yorum bıraktı ya da Emziren Anneler grubunda […]

 22. Of, ne çok anne-bebek varmış aynı sorunu yaşayan! Paylaşımlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

  Detayları burada yazdım: http://blogcuanne.com/2010/08/01/derinde-bebek-reflusu-yok/

 23. Benim bebeğim de 3 haftalık oldu ve aynı şikayetler var. Doktorumuz reflü dedi gaviskon toz ve Moutiilium verdi ama içirmeye çalıştığım anda kusuyor. Uykusunda huzursuz sürekli boğazı yanıyor ve bunu gösterir sesler çıkarıyor. Tabi anne ve baba olarak biz de hep başındayız uykusuz olarak. Gündüzleri de uykusuzluk çekmeye başladı. Artık sinirlerim bozuluyor bu nasıl bişey diye. Bu konuda yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Bu durumda olan herkesin Allah yardımcı olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: