Devlet okulu mu, özel okul mu?

Uzun ve biraz karışık bir yazı bu. Çünkü kafam çok karışık.

Bazı konular var, aklımı sürekli kurcalayan. Ve buna rağmen bir türlü yazamadığım. Yazsam, konuyu aklımın diplerinde gömdüğüm yerlerden çıkararak çözülmesi gereken bir hale getirmiş olacağım.

Bakıcı konusu bunlardan biri. Vazo kırılmıştı ya, yapıştırdım, izi de var, öyle devam ediyoruz. Ne zamana kadar, nasıl, bilemem. Belki bir gün onu da yazarım.

Ama asıl başka bir konu var ki, gün geçtikçe, bu konunun olduğu dosyayı beynimin derinliklerinden çekip çıkarmadıkça dosya kalınlaşıyor, ağırlaşıyor ve altından kalkılmaz bir hale geliyor sanki. İşte Deniz’i hangi okula göndereceğim konusu bu!

Etrafımdaki onca insan, çocukları 2 yaşında olduğundan beri o kolejin, bu okulun bekleme listesine adını yazdırmış. Bir tek ben varım henüz kılını kıpırdatmayan. Ve bu “treni kaçırıyor muyum?” korkusu aklımı fena çeliyor.

O kadar çetrefilli ki… Nitekim, “hangi okula göndereceğim” sorusunu yanıtlamam için önce iki soruyu daha yanıtlamam lazım:

(1) Deniz Kasım sonu doğumlu. Ne zaman okula gitmeli? Büyüklerin küçüğü mü, küçüklerin büyüğü mü olmalı?

(2) Deniz özel okula mı gitmeli, devlet okuluna mı gitmeli?

Bu yazının konusu ikinci soru: devlet okulu mu, özel okul mu?

Birçok insana göre, böyle bir soruya gerek bile yok. Maddi imkanın el veriyorsa, çocuğun özel okula gitmeli. NOKTA.

Hatta, maddi imkanın yoksa bile çocuğun özel okula gitmeli.

Ama ben ÇOCUĞUMU DEVLET OKULUNA GÖNDERMEK İSTİYORUM. Daha doğrusu, çocuğumu sırf devlet okuluna gitmesin diye herhangi bir özel okula göndermek istemiyorum.

Robert Koleji’ne mi gidecek? Üsküdar Amerikan Koleji’nin kurasını mı kazandı? Oh, daha ne isterim. Ben de Amerikan Koleji’nde okudum. Deniz de okusun isterim. Helal olsun verdiğim paralara da.

Ama sırf özel okula gitsin diye, daha doğrusu devlet okuluna gitmesin diye, X Kolejine ya da Y Vakfı Özel Okullarına göndermek is-te-mi-yo-rum.

***

Ben, ait olduğum nesildeki hemen bütün çocuklar gibi, ilkokulu devlet okulunda okudum. Hem de babamın okuduğu okulda. İlk senemizde 67 kişiydik sınıfta. Üç kişilik sıralarda otururduk.

Her türlü aileden çocuklar vardı sınıfımızda. Durumu iyi olanlar da, şimdinin popüler terimiyle “kapıcı çocukları” da. Ben, durumu iyi olanlardandım. Hatta annem sınıf arkadaşlarımdan birini daha okutmuş beş sene boyunca. Kitaplarını almış, benden gizli kaplamış. Birkaç sene önce söyledi bana.

Durumu iyi olanlardandım ama, beş sene boyunca aynı çantayı kullandım diye öğretmenim örnek göstermişti beni sınıfta. Durumu iyi olanlardandım ama, ne şoförle giderdim okula, ne de parıldayan ayakkabılarla. Ailemin maddi durumu daha elverişliydi başkalarına göre, o kadar. Kimse de bunun böyle olduğunu söyleyemezdi, çünkü caka satacak bir ortam olmadığı gibi ailemin yapısı da buna uygun değildi.

Ve ben, 67 kişi başlayıp 50 küsur kişi olarak sonlandırdığımız sınıfımızda en başarılı 10-15 öğrencinin arasına girerek Tarsus Amerikan Koleji’ni (TAC) kazandım.

80’li senelerde devlet okulu da, özel okul da bugünkülerden çok daha farklıydı. Çoğunluk devlet okuluna gidiyordu. Özel okulların çoğuna ise, şimdi olduğu gibi parayı bastırıp giremiyordun. Akademik olarak da başarılı olacaktın. Hele de üstün başarı gösterirsen, ailenin durumu elverişli olmasa bile burs kontenjanından girerdin.

Tarsus Amerikan’a girdiğimiz sene 120 öğrenci alındı okula. 120’si de asil listeden girdi. Kısacası, yedi sene boyunca Çukurova bölgesinin en parlak öğrencileriyle okudum. İnanılmaz değerler, dostluklar kazandım. Hayatımda en gurur duyduğum şeylerden biridir TAC mezunu olmak.

TAC’nin özelliği özel okul olmasından ziyade köklü bir okul olmasıydı. Çocuklarımın da, özel ya da değil, benzer bir okulda okumaları hayatımda en çok isteyeceğim şeylerden biridir. Deniz bir Galatasaray gibi, İstanbul Erkek Lisesi gibi bir okula kapağı atsın, zil takıp oynarım.

Konuyu dağıttım. Dedim ya, kafam karışık. Ne diyordum? Çocuğumu sırf devlet okuluna gitmesin diye özel okula göndermek istemiyorum.

Birçok insan da bunun tam tersini düşünüyor: Herhangi bir özel okul da olsa, yeter ki devlet okuluna gitmesin çocuk.

Bundan dört sene önce Türkiye’ye dönüş yaptığımızda, Deniz’in okul hayatı konusunda hiçbir fikir sahibi olmasam da, gayet idealisttim: Deniz, benim de, babasının da yaptığı gibi devlet okuluna gidecekti.

Deniz’i devlet okuluna gönderme niyetimi Deniz’den iki yaş büyük bir çocuğu olan (ve kendisi de benim gibi ilkokulu devlet okulunda, ortaokul ve liseyi özel okulda (ve hatta Tarsus Amerikan Koleji’nde) okuyan bir arkadaşıma anlattığımda “Zaman çok değişti, Elif. Devlet okulları bitti artık. Özel okulların imkanları çok farklı. Yoga falan yaptırıyorlar. Devlet okulunda çok geri kalıyor çocuklar” demişti.

“Aman ne var canım, yogayı da sonradan öğrensin” diye geçirmiştim içimden.

Ancak sonrasında kimle konuşsam, yoga olmasa da zırt, o olmasa da pırt yüzünden “okula göndermezsen çocuğunu geri bırakırsın” mesajı almaya başladım.

İşin daha da kötüsü, benden daha kıdemli anneler “Elif’çiğim, ben de aynen senin gibi devlet okuluna vermeyi düşünüyordum, ama merak etme, yumurta kapıya dayanınca yapamıyorsun, tıpış tıpış gönderiyorsun özel okula” diyorlar.

Şimdi… Eğer siz de benim gibi bu konudan bihaber ebeveynlerseniz size bomba haberlerim var. “Benim” diyen özel okulun senelik ücretleri ne kadar biliyor musunuz? En azından İstanbul ücretlerini söyleyeyim: 18 binden başlıyor, 25 bine kadar yolu var. İki çocuk, çarpı 25 bin, ne etti? Senede elli bin. Ben senede elli bin lirayı bir kenara koysam çocuklarımın her birine ev alırım yahu!

Bir de şu var: Devir değişti, devlet okulları aynı değil, blaa blaa blaa. Evet ama, özel okullar da aynı değil ki. Diyelim parana kıydın, gönderdin. O okullarda birbiriyle yarışan öğrenciler, daha da fenası gösteriş meraklısı veliler yok mu? İş okul ücretiyle bitecek mi sanıyorsunuz? Cep telefonu, iPhone, iPad, ıvır zıvır  — bunları ölçüt alıyor artık çocuklar. Bir de bunlarla uğraşacaksın.

Şöyle bir düşüncemiz var anne-baba olarak: Deniz, yaklaşık üç senedir çok iyi bir anaokuluna gidiyor. Gayet de iyi bir “eğitim” alıyor. Eh, biz de öyle boş insanlar değiliz Allah’a şükür, kafası çalışan ebeveynleriz. Deniz’i, en azından ilk beş sene boyunca bir devlet okuluna göndersek, ya da belki tüm sekiz seneyi, bilemiyorum; o sırada da sosyal açıdan dışarıdan desteklesek… Gitar dersiyse gitar dersi, basketbol okuluysa basketbol okulu. Ne yapmış oluruz çocuğumuza? Harcamış mı oluruz geleceğini?

Bütün bunları okuyanlar arasında, hele de eğitimciler varsa benim Türkiye’deki eğitim sistemi hakkında fikir sahibi olmadığımı düşünebilir. Doğrudur! Sekiz senenin bir bütün olduğu yeni sistemde ilk beş seneyi devlet okulunda, sonraki üç seneyi özel okulda okutmak gerek akademik olarak, gerekse pedagojik olarak fiyasko bir karar olabilir. Öyleyse n’olur söyleyin.

Bütün bunları yazdım ama, teorik konuşuyorum. Bahsi geçen “sıradan” özel okulların kapısından girmiş değilim henüz. Devlet okullarına ise oy kullanmak için gittim, o kadar.

İşte bu yüzden de çocuğunu -özellikle de- devlet okuluna gönderen anne-babalardan destek istiyorum. Lütfen paylaşın düşüncelerinizi, deneyimlerinizi.

N’olur yani? Çocuğumu devlet okuluna göndersem n’olur? Ona kötülük mü etmiş olurum?

Reklamlar

85 Yanıt

 1. Merhaba,

  Ben bir eğitimci değilim ama hem 4,5 sene bir özel okulda çalıştım hem de sizin gibi ilkokulu devlette orta ve liseyi de özel okulda bitirdim. Arkadaşlarınız ve siz bazı konulardan çok haklısınız. Ben Erenköy İlkokulunda okudum. O zamanlar istanbul’un çok iyi öğretmenleri ders verirdi orada. Böyle başka okullar da vardı tabi. Ama maalesef şimdi, çok idealist bir kaç öğretmen dışında bu kişiler parasal konular da söz konusu olunca hep özel okullara gittiler ve oralarda ders veriyorlar. O nedenle ve “iyi halli ailelerin” çocukları çoğunlukla özel okullara gittiğinden şu anda ilköğretim okullarının durumu bizim zamanımızla kıyaslanamayacak durumda maalesef. Bunu İstanbul için söyleyebilirim elbette. Belki de başka şehirlerde güzel örnekleri hala mevcuttur. Ama size mutlaka özel okula gönderin demiyorum. Bu kararı verirken çocuğunuzun karakterini de gözönünde bulundurmalısınız. Kalabalıklar içinde kaybolmak onu kötü etkileyecekse devlet çok da iyi bir seçenek olmayabilir. Ya da ona özel ilgi gösterilemesi onu rahatsız edecekse bu sefer de özel okullar doğru seçenek değil.

  Çalıştığım okul ve de mezun olduğum okul Koç Özel Lisesi’ydi. Her okulu bir tutmamak gerek dediğiniz gibi ama bu tip okullarda okuyan çocukların özgüvenlerinin devlette okuyan çocuklara nazaran çok üst düzeylerde olduğunu söylemek mümkün. Bu kıyaslamayı okula sınavla lise hazırlıktan giren çocukları gözlemleyerek yapıyorum.

  Bu arada bir de sistemsel bilgi: çocuğunuzu ilk 8 sene bir devlet okuluna göndermek isterseniz 8 senenin sonunda mutlaka sınava sokmanız gerekecektir. Hatta yazınızda bahsettiğiniz Üsküdar Amerikan Lisesi’nin ilköğretim okulu olarak görünen SEV ilköğretim okuluna sokarsanız da aynı koşullar geçerli. Bu açıdan, çocuklarınızı yarış atına çevirmemek için, Türk Özel okulları avantajlı.

  Ama yine yazınızda belirttiğiniz gibi çocukları hırslı ve paralı aileler arasında bir yarış atına çevirme ve doyumsuzluğa sürükleme ihtimaliniz her zaman var. Burada iş kesin olaraki anne-babada bitiyor.

  Umarım biraz olsun yardımcı olabilmişimdir. Aslında bir anne adayı olarak ben de o gün geldiğinde ne karar vereceğimi bilemiyorum 🙂

 2. Yine iç sesimin zırt pırt konuştuğu konulardan birini yazmışsın Elif. Biz de ailecek bu konuda oldukça ciddi tahliller yaptık ve kararımızı verdik.

  Biz oğlumuzu da kızımızı da devlet okuluna göndereceğiz. En azından ilköğretim için bu böyle olacak. Şu an oturduğumuz semtte özel okulları aratmayan çok iyi bir devlet okulu var. Araştırdık soruşturduk, velilere danıştık. Erken demedik, saçma demedik düşündük ve en sonunda bizler nasıl okuduysak çocuklarımızın da öyle okumasına karar verdik.

  Ben ilköğretimde özel okulları gerekli görmüyorum. Çünkü özel okulun ilköğretimde tek avantajının dil eğitimi ve yan etkinlikler olduğuna inanıyorum. Müfredat her okulda aynı. Çocuğum at binecekmiş, lale ekecekmiş, bunlar bana saçma geliyor. Biz de senin gibi devlet okulunda okuduk. Paylaşmayı, herkesin eşit olmadığını, imkansızlıklar içinde başarılı olan arkadaşlarımızı görerek örnek almayı öğrendik. Eşit şartlarda olmadıklarımıza yardım etmeyi ve onlara saygı göstermeyi öğrendik. İmkanlarımızın bize sosyal anlamda hiçbir avantajı olmadığını öğrendik. Okumayı da hepimiz aynı zamanda söktük. Birimiz diğerinden geri kalmadı, ileri de gitmedi.

  Benim çocuğumu özel okula göndermeye imkanım şu an yok. Ama olsaydı da özel okula göndermezdim. Sırf verilen para fazla diye öğretmenlerin, öğrencilerin önünde sus pus durduğunu, şımarık çocuklara müdahale edilemediğini, çaçaron velilerin, öğretmenleri paralarıyla satın almış gibi davrandıklarını gördüm. Elbette okulun niteliği de çok önemli. Kimi özel okulların devlet okullarıyla arasındaki tek fark para iken, bazı devlet okulları da değme özel okullardan daha iyi, nitelikli olabiliyor.

  Oğlum şu an evimize yakın olan bir anaokuluna gidiyor, ki okulumuz semtimizin en iyi anaokulu seçildi. Fiyatı da gayet uygun. Ve özel okula giden bir arkadaş çocuğundan daha ileri, daha bilgili. Okul yaşı geldiğinde de devlet okuluna gidecek, biz de bilinçli anne babalar gibi oğlumuza elimizden gelen desteği vererek onu en iyi şekilde yönlendireceğiz. İyi bir öğrenci olabilirse senin dediğin gibi bursla da olsa iyi bir okulda okur, biz de anne baba olarak onun eğitimi için gerekirse gece gündüz çalışırız, imkanlarımızı zorlarız.

  Bir de bu mevzuların biraz da çocuğa bağlı olduğuna inanıyorum. Şimdi ailenin parası vardır, sosyal çevresinde de “devlet okulu tu kaka” baskısı vardır, çocuğunu yüzbinlerce liraya özel okula gönderir. Ama o çocuğun kapasitesi buna uygun değilse, verileni alamıyorsa bu neye yarar? Sadece aile, ben elimden geleni yaptım demiş olur.

  Kimi çocuk vardır, her ortamda öğrenmesi aynıdır, kimisinin anlayışı o kadar iyi değildir, daha özel ilgi bekler. Ben biraz da bu şansıma güvenerek devlet okulundan yana tercihimi kullanabiliyorum.

  Yine çok uzun yazdım biliyorum, çok iyi de toparlayamadığımın farkındayım ama sanırım anlatabildim.

  Kısaca iyi araştırılıp seçilmiş bir devlet okulunu tercih ediyorum. Eğitimin parayla satın alınamayacağı kanaatindeyim. Her türlü imkanın, değerini anlayamayacak yaşta bir çocuğun ayaklarına serilmesine karşıyım. Çocuklarımız bizler gibi “bilek hakkıyla” bir yerlere gelmeyi, çalışmayı, çabalamayı öğrenmeli. Özel okulların çoğunda bu yok. Olanlara da o kadar para vermek bana akıl karı gelmiyor.

  Çalışsın, başarsın, özel okula bursla girsin. O zaman bu iş bir şeye benzer.

  • Mehtap, dusunce sistemin bana cok yakin geldi de biz de faydalansak keske dedim, begendiginiz okulun yeri neresi acaba?

 3. Zor konular.. Aynı çelişkileri yaşadım ama annem son noktayı koydu. “Biz seni vaktiyle kolejde okuttuk da sen bir çocuğu mu okutamayacaksın” deyince verdik benim okuluma…Kendi okulum olduğu için hiç araştırmadım, soruşturmadım. Daha iyisi mutlaka vardır, eleştirilecek yönleri ise çok…Özentiliklere gelince özel okul olmasından kaynaklanmıyor…Devir öyle. Herkesin çocuğundan benzer şeyler duyuyorum.Ben çok direniyorum. Babası direnmediği için sıkıntı oluyor yoksa anne-baba çocuğa karşı aynı duruşta olduğu müddetçe o da sorun değil. Devlet okulunu araştırmadık…Hepsinin kötü olduğunu sanmıyorum.Hele ki iyi semtlerdeki okullar fiziki yapı itibarıyla da gerçekten iyiler. Dediğim gibi benim için son noktayı annem koydu.Yalnız tahminimi söyleyim: Bana öyle geliyor ki sen de çocuklarını özel okula vereceksin.

  • Unutmadan ekleyim, eşim de “ben okulu devlet okulunda okudum ve doğru dürüst İngilizce öğrenemedim, kızım hiç olmazsa bu sorunu yaşamasın” demişti…O da elbette bir kriter oldu benim için.

 4. Benim kızım henüz 2,5 yaşında ve özel bir kreşe gidiyor, tam zamanlı çalışan anne olduğum için (bana göre) erken olan bir yaşta başladı, ben etüdlü çalışan annelere yönelik olan okullardaki kura’ya katılmayı düşünüyorum/z. Bildiğim kadarı ile eve ödev getirmiyorlar ve sürekli çanta taşımıyorlar.

 5. sevgili elif;
  bende oğlum henüz çok küçük olmasına rağman bu konuya kafa yoruyorum sürekli. en son vardığım sonuç aslında asıl önemli olan okul değil öğretmen. düşünüyorum ki çocuğumu o çok pahalı okula gönderdim ama öğretmeni iyi olmazsa çocuğum tek başına o okulun imkanlarından nasıl faydalanacak. sonuçta bir eğitimci olarak üniversitede bize öğreteilen öğretmenin bir rehber olması gerektiği, yerinde müdahalelerle durumu ve her ortamı bir öğrenme alanına çevirmesi gerektiği, öğretirken öğrenebilmeyi bilmesi. biraz uzattım ama kısaca ben oğlum için okul değil öğretmen arayışındayım artık. gerekli sosyal ortamı eğer okuldan sağlayamazsa elimden geldiği kadarıyla ben sağlama niyetindeyim.
  birde sınav meselesi var ülkemizde eğer sınava girmesini istemezsen o zaman özel okula verebilirsin ama yine benim görüşüm bu sınav olayını çok abartmadıktan sonra sorun yok. sonuçta düşündüğümde bizler de ilkokul beşinci sınıfta sınavlara girip öyle kazandık okududuğumuz okulları hem psikolojimiz falan da bozulmadı çünkü bizim annelerimiz bizi bilmem kimlerle kıyaslamıyordu yada kazanamazsak dünyanın sonu da değildi. sınav konusunda çocuğun psikoljisini bozan ailenin tutumudur bence.

 6. EĞER BİR ÇOCUK OKUYUP BİŞEYLER OLACAKSA BUNUN OKULLA DEĞİL,KENDİYLE ALAKALI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRÜP HEP.BİZDE EŞİMLE BU KONUYU TARTIŞTIK VE ODA DEVLET OKULUNDA BENİMLE HEM FİKİR OLDU.ŞİMDİ ŞÖYLE DÜŞÜNÜYORUM BEN.EĞER ÖZELE GÖNDERİRSENİZ DEDİĞİNİZ GİBİ ÇOCUKLARDA HEP BİR MARKA YARIŞI ,ONUN ŞUSU ŞÖYLE BUNUN BUSU VE ÇOCUK NEKADAR AKLI DERSİNDE OLACAK VEYA İSTEMEDİĞİ BİR FAALİYETİ OKULDA ZORLA YAPMAK ZORUNDA OLACAK.BEN GEÇEN SENE KIZIMI EVİMİN KARŞISINDA DİYE ÖZEL BİR KREŞE VERDİM (350 TL)VE DAHA ORDA ÇOCUKLAR ANNE BİLMEM KİM ŞÖYLE GİYİYOR BENDE İSTİYORUM EŞOFMAN GİYDİRME ETEK GİYDİR GİBİ MEVZULARI OLDU.BU SENE YİNE EVİME YAKIN OLAN BİR DEVLET OKULUNa gönderiyorum (100 tl)VE ÖĞRETMENİ İLK OLARAK LÜTFEN BÜTÜN ÇOCUKLARIMIZ EŞOFMAN GİYSİN YOKSA ARKADAŞLAR ARASI AYRIMCILIK BAŞLIYOR DEDİ VE İNANILMAZ HOŞUMA GİTTİ.ŞİMDİ İKİ OKULU KIYASLIYORUM KIZIM İKİSİNDEDE MUTLUYDU ÇÜNKÜ AKTİF VE FUAL VE AKTİVİTE YAPMAYI SEVİYOR İKİ OKULDADA BUNU YAPABİLİYOR PEKİ NEDEN DAHA FAZLA ÖDEYEYİM? TABİKİ BU DAHA KREŞ İLERKİ YILLARDA DAHA BÜYÜK SORUNLAR DÜŞÜNECEĞİZ.YİNE DEVLET OKULUNA GİDİCEK KIZIM AMA EKSİK OLDUĞU DERSTEN ÖZEL ALDIRACAĞIM VE İSTEDİĞİ FAALİYETLERE OKUL HARİCİNDE GİDİCEK(YÜZME,TENİS,BASKETBOL VS.)VE NOLUCAK DAHA FAZLA ÇEVRE EDİNECEK VE BELİRLİ ARKADAŞ ÇEVRESİ OLMAYACAK VE SEVDİĞİ ŞEYLERLE İLGİLENECEK VE BUNU OKUL HARİCİ YAPMIŞ OLACAK.ÇÜNKÜ BÜTÜN GÜN OKULDA OKUL KIYAFETİYLE OLMA DÜŞÜNCESİ GERÇEKTEN BENİ BİLE YORUYOR.ZATEN BİR ÇOCUK KENDİNİ BELLİ EDİYOR BİŞEY OLACAKSA SALDIRIYOR HERŞEYİ YAPMAK İSTİYOR AMA O ÇOCUKTAN HAYIR YOKSA SİZ NE KADAR ÖZELDEDE OKUTSANIZ SOKMA AKIL KAPIYA KADAR GİDİYOR VE OLAN PARAYA OLUYOR.DEDİĞİNİZ GİBİ O PARAYI KOY KENARI 1 EV AL.GELECEĞİNE YİNE YATIRIM YAPMIŞ OLURSUN.:)) BİRAZ UZUN VE KARMAŞIK OLMUŞ OLABİLİR AMA BENİM DÜŞÜNCELERİM BÖYLE :))

 7. Merhabalar,sizin blogunuzu takip edenlerin çoğunluğunu düşünürsek bu yazıyı bir kamuoyu araştırması olarak görebiliriz.Bu açıdan sonuçlarıda açıklarsanız çok sevinirim:)
  Görüşümü belirteyim,devlet okulunda iyi eğitim almaz diyemem,çok iyi okullar var,ama sonrasında özel okula göndermek gibi niyetiniz varsa baştan özel okula gönderin derim,geçiş aşaması çocuk için zorlayıcı olabiliyor.Bencede özel okul imkanınız varsa mantıklı ama hangi özel okul olduğu çok çok önemli…

 8. Ben gideceği kreşi seçerken de böyle zorlanmıştım. Eski çalıştığım işverenimin özel okulu vardı ve yemeklerimizi orda yerken çok şey gözlemlemiştim. Öğretmenler gününde hediyeler havalarda uçuşuyordu. Öğretmenler yemeğe davet ediliyordu. Markalar yarış yapıyordu. Ben bunlarla başedemem. Bizim burda henüz yıllık ücretler ne kadar bilmiyorum ama Anadolu lisesi ya da Fen lisesini kazanmasını isterdim kızımın.
  Haa bu arada devlet okuluna giden bir tanıdığımızın kızı montu marka değil diye bütün kış okuluna montsuz gitmişti.
  Birde şunu söylemek istiyorum özel okullarda okuyan çocukların çok büyük bir yüzdesi yine özel üniversitelerde okuyorlar. Yani çocuk çoğu zaman ailenin maddi durumunu da kullanmıyor değil.

 9. Ilkokulu devlet okulunda , Ortaokul ve Liseyi de kolejde okudum. Kolejin bana tek olumlu katkısı İngilizce olmuştur . Kızımı özel okula vermeyi düşünmüyorum, çevremizde iyi bir okuldan önce , iyi bir İlkokul öğretmeni araştıracağım ! benim için kriter öğretmen , yoksa okul geziye mi götürmüş, ata mı bindirmiş çok da önemi yok. Dediğin gibi yılda verecegimiz 20-25 milyar liraları biriktirsek çocugumuzun ilerde ticaret bile yapması için ya da yurtdışında bir universiteden mezun olabilmesi için gerekli sermayeyi biriktirmiş oluruz.
  Kuzenlerim var ilkokuldan beri özel okuldalar – ingilizceleri hala kötü , üniversiteye para ile girdiler , yani sınavlarda üstün başarı sağlamadılar ?
  1- konu da muhim. Büyüklerin küçüğü mü , küçüklerin büyüğü mü olmalı ? bunun içinde yazını bekliyorum .

  Umarım çocuklarımız için doğru olanı yapabiliriz .

 10. Vaktiyle ayni sikintilari yasamis ve hala yaşayan bir anne olarak, ben de ayni senin gibi dusunuyordum… Ve cok kararliydim cocugumu devlet okulunda okutmaya… 2 yasindan beri anaokuluna gidiyor oglum.. O yuzden okul ortami da ona yabanci gelmeyecek zorlanmayacak diye dusunuyordum…
  Ve evimizin civarindaki devlet okullarini bir bir arastirmaya basladim. Once bu civarda “en iyisi ” olarak nitelendirilen bir okula gittik. Okul müdürüyle ilk konusmamiz bizi hüsrana uğratti… Okul siralarini bile veliler aliyormus ve cocuklar bir ust sinifa gectiginda siralarini da veliler cikartiyormus..Mezun olana kadar sıramıza! sahip çıkmalıymışız .. !!

  ” Devlet tarafindan dogru duzgun bir kaynak saglanmiyor …Biz de bir sekilde velilerden bagis almak durumunda kaliyoruz. Temizlik personeli yetersiz, surekli ogretmen degisiyor..Veliler desen cok ilgisiz, ogretmenlere ek kaynaklari etüdlerden sagliyoruz, ve etüdler icin velilerden aylik 50 TL ( üç sene öncesinin parasıyla) talep ediyoruz. Bir cok veli onu da vermek istemedigi icin, oğretmenler de gerekli ilgiyi gösteremiyor çocuklara…Ben de zaten yeni tayin olmustum buraya ama dedigim gibi imkanlar kisitli, sonucta devlet okuluyuz ” … diye söylemisti Okul müdürü bana…. Sınıflar da en az 50 kisilik…
  Üzülmüstüm tabi ki ilk devlet okulu ziyaretimiz de… Sonra baska bir kac tane daha gezdik…Genelde cogunda da ayni sorunlar…

  Aslinda yine de buna ragmen verebilirdim cocugumu devlet okuluna ama bir de şoyle bir durum vardi. O zaman SBS denilen sey 6. siniftan itibaren basliyordu 6.7. ve 8. sinifta cocuklar SBS sinavlarina giriyor ve bu üç sınav ortalamaları alınarak cocuk uygun bir Anadolu lisesine yerlesiyor, ya da yerleşemiyor. Herneyse…Demek oluyor ki cocuğun iyi bir temel ilköğretim eğitimi almasi sart…. İşte bu kosullardan dolayı ben de cocugumu, sartlarimi hayli zorlayarak ozel okula verdim… En azindan ilk 5 sene iyi bir egitim alir yabanci dil de buna dahil, 6. siniftan itibaren SBS sinavlarinda basarili olur diye dusundum.

  Ama ne oldu Milli Eğitim Bakanlığı zırt pırt yaptığı gibi yine sınav sistemini değistirdi. En son sadece 8. sınıfta olmasina karar verilmisti. Simdi son durum nedir bilmiyorum hala oyle mi degil mi? Yoksa yine mi degistirdiler…

  Velhasıl, eğitim sistemimiz adam gibi rayina oturmazsa, kafalarina göre zırt pırt çocuk oyuncağı gibi değiştirirlerse sistemi, sen de böyle ne yapacagini sasirir kalirsin , hangisi cocugum icin daha iyi diye….

  Bu sartlarda ozel okula verdigim icin pisman miyim bilmiyorum, kesinlikle ticarethane olarak görüldüğü doğru… Şu an 3. sinifta ve yabanci dili cok iyi gidiyor. Haftada 9 saat yabanci dil goruyor ve devlet okullari 4. siniftan itibaren o da haftada sadece iki saatle sinirli olarak dil eğitimi veriyor… Onceleri biraz cekingen ice kapanik bir cocuktu…Burada cok daha sosyal ve özgüveni daha da gelisti… Ama tabi ben calistigim ve kazandigim butun parayi onun egitimine harcadigim icin kendimle ilgili de hic bir sekilde harcama yapamiyorum…Bazen bu da beni geriyor…Falan filan bu bir kısır döngü iste…hala seneye acaba alip devlet okuluna da versem mi diye düsünmüyor degilim acikcasi ?? !!

  Neyse lafi cok uzattim farkindayim.. Sizin de kafanizi daha çok karistirdim galiba..:(

 11. ilk ve orta okulu özel okulda okumuş bir memur çocuğu olarak kesinlikle iyi bir devlet okulu diyorum. dil, sosyal aktivite, vb. dışarıdan kurslarla desteklenebilir ama sosyal statü farklılığı o yaştaki çocuk psikolojisini inanılmaz etkiliyor. devlet okulunda yok mu, mutlaka var ama özeldeki kadar değil. her ne kadar ailenin terbiyesi, özel okulda gördüğünüz sosyal statü farkının bilincinde olmasını ve ona uygun davranmanızı sağlasa da küçücük bir çocuk olarak içinizde bir yerlerin nasıl cızz ettiğini çok iyi biliyorum…ve şuna da katılıyorum: içinde cevher olan çocuk devlet okulunda 60-70 kişi arasında okusa da başarılı oluyor; oysa cevher – azim yoksa özel okula gönderip, etütlere para döküp fazladan özel dersler aldırsanız da sonuçta özel üniversiteye (burssuz) gitmekle yetinebiliyor….

 12. Benim kızımda bu sene 1.sınıfa başladı ve devlet okuluna gidiyor.Bu konuda o kadar çok araştırdım ki özellikle öğretmenlik yapan insanlarla konuştum herkesin tek paydası iyi bir öğretmendi.Tabi okula gelecek çevrede önemliydi.Özel okulu da düşünmedim değil ama sizin de yazdığınız gibi iş okul ücreti ile bitmeyecekti.ve her özel okuldaki öğretmen iyi miydi?Evet sosyal faaliyetler gayet yoğun ama ben dışarıdan da bunları zaten yaptırtabiliyorum. Ben kızımı şu an yüzmeye gönderiyorum ve özel okula giden çocuğun yüzmesinden farklı olduğunu düşünmüyorum . Evet yoga yapmıyor belki ama gayet mutlu kendi gibi olan çocukların arasında.Biz gelir durumu iyi olan ama gayet standart yaşayan bir aileyiz.ve daha bu yaşta para ile kendisini dünyanın merkezinde görmesini istemiyorum.arkadaşımın oğlu özel okulda ve gerek bilgi açısından gerekse kişilik gelişimi açısından hiç farkları yok.Hatta benim kızım okulda inanılmaz iyi bir öğrenci.Bence ister özel ister devlet okulu olsun Deniz’i göndereceğiniz zaman 1.sınıfları alacak iyi bir öğretmen araştırın .Size bu konularda bol şans diliyorum.Ha bir de devlet okulu için mahallenizin uygun düşmesi konusu var ki evlere şenlik

 13. Biz maddi olarak imkan olduğu sürece kızımızı özel okula göndermeyi karar verdik. Okul parasını da sırf daha iyi eğitim için değil, kızmızın yapacağı sosyal çevresi için de ödemiş oluruz diye düşünüyoruz. Burası Türkiye – neyi bildiğinin hiç bir zaman tanıdığın insanlar kadar olmadığını hepimiz biliyoruz. Buna da biz yatırım yapmış bulunuyoruz. Opportunist mi? Belki. Gerekli mi? Kesinlikle.

 14. Benimde kızım henüz 6 aylık ama ne kreş ne okulda özel okulu düşünmüyorum şimdiden. Çevremde özel okula giden tüm çocuklar- üniversitede dahil kendini yormuyor, biliyorki açıkta kalmayacak ve özel üniversiteye devam ediyorlar. Emek sarf etmeden pıt pıt para bastırılıyor, çocuk açıkta kalmıyor ve çocuk bunu biliyor. (Tabii giriş için puanı önemseyen yabancı ve bazı özel okullar hariç ki, başarılı çocuk devlet okulundan da bu okullara burslu olarak giriyor) Herşeyden önce üniversite anlamında (hem eğitim hem ortam) ben hiçbir özel üniversiteyi (birkaçı hariç) devlet üniversitesi ile kıyaslamam.

  Bence özel okul çocuğa ilkokuldan itibaren eğitim için çaba sarf etme ve hedef belirlemede büyük bir engel. Rahata alışma, özgüven patlaması (çok aşırı bana göre bu özel okulluların özgüvenleri) anlamında devlet okulunu tek geçiyorum.

 15. merhaba,
  özel okul- devlet okulu konusunda bir şey söyleyemeyeceğim ama naçizane fikrim deniz KÜÇÜKLERİNİN BÜYÜĞÜ OLSUN. yıl sonu doğumlu ve sınıfında ocak, şubat doğumlular da olacak.

  • ya da söyleyeyim. ben, kardeşim ve iki kuzenim hepimiz devlet okullarında okuduk okuyoruz. siz demişsiniz ya ben ilk okulda üç kişi oturuyordum diye ben lisede de öyle oturdum. istanbul da marmara üniversitesi ekonometri bölümünü bitirdim. kardeşim keza itü de mühendislik okuyor. kuzenlerim yine devlette. biri geçen sene iyi bir anadolu lisesini kazandı. biri bu sene sınava girecek ve iddialı. durumu çok iyi. burada devlet okulu seçimi tabi önem kazanıyor. ilkokulda 9-6 okuduk biz, anne çalıştığı için. okul yeşilköyde idi. ortaokul ve lisede de mlo denilen müfredatlı laboatuvar ve pilot lise tercihlerimiz oldu. yani x ilkokulu değildi mesela okullar. bilinçli tercihlerdi. şansımız vardı ki kuralarında çıktık.

   halen okuyan kuzenlerimde teyzem dediğinizi yapıyor yani, dersane ise dersane, gitarsa gitar, basketse basket hepsine gidildi zamanla. vefakat bu durumda da çocuk çok yoruluyor. hafta içi özel ders, haftasonu basket ya da zamanı ise dersane…

   beni düşündüren yanı işte bu. özel okullar bunların hepsini haftaiçi okul zamanına sığdırıyor. haftasonu sadece çocuğa ait oluyor. gezebiliyor, dinlenebiliyor, evde sizinle vakit geçirebiliyor yaşına bağlı olarak.

   ama maddi yönü de tabi çok ağır, çok! cidden o para biriktirilip ev köy sahibi olunabilir. tabi çocukların eğitimi ile ev sahibi olmak sadece karşılaştırma için kullanılan bir örnek burada.

   sonuç : yine kararsızlık ! malesef.

 16. valla Elif benim oglum daha cok kucuk (cok sukur :D) ama okul cagina yakin/ okul caginda cocugu olan cok arkadasim var. Devlet okullari semte gore degisiyor aslinda, esimin kuzeni kizini devlet ilkokuluna verdi, 16 kisilik sinif ve cok cok memnunlar, ingilizce ve aktivite kismini kendileri desteklemeye calisiyorlar.
  Ama baska bir arkadasim baska bir semtte, verdigi devlet okulundan alip ozele vermek zorunda kaldi oglunu. sinif cok kalabalik, ogretmen ilgiliz, cevre mahallelerin sosyo ekonomik durumu haliyle gelen ogrenci profili sebebiyle sınıf cok cok karisik oldugu icin. zor isler.

 17. Anaokulu ile başlayan ve aklımızı gitgitde kurcalayan bir soru bu ne yazık ki….
  İzmit’te oturuyoruz burası İstanbul ile kıyaslanamaz ama seçim yapmak burada da çok zor…
  Benim annem sınıf öğretmeni.33 sene bir devlet okulunda öğretmenlik yaptı.Emekli oldu ve 5 senedir de bir özel okulda sınıf öğretmenliği yapıyor.Ben haliyle ona danışıyorum tabi.
  Bir kere devlet okulundan devlet okuluna fark var.Bu tartışılmaz bir gerçek.Her devlet okuluna da gönderemiyorsunuz çocuğunuzu.İkametgah sorunu var.Öyle devlet okulları var ki her türlü fırsattan yararlanabilen,vizyonu geniş….Ben de öyle bir devlet okulunda okumasını isterim oğlumun.Annem de devlet okulu taraftarı fakat özel okulların da sahip olduğu bir çok donanımı göz ardı edemiyor.Kendisi de şu an özel bir okulda görev yaptığı için kıyaslama fırsatı buldu.
  Buna rağmen bir karar vermek zor.Herkes kendi durumuna,çevresindeki okulların kapasitelerine göre karar vermeli bence.Şanslıyız ki İzmit’te okul fiyatları İstanbul kadar astronomik değil.Bu da daha tarafsız bir değerlendirme yapmamızı sağlıyor.
  Eğer çevrenizde kaliteli,kendini ispatlamış bir devlet okulu varsa değerlendirmek gerek diyorum.
  Şimdi özel okullar devlet okullarından emekli olmuş deneyimli öğretmenleri değerlendirmek ister olmuş.Öğretmen de önemli bir faktör o zaman…
  Öğretmen,kapasite,donanım kriterleri ile bir değerlendirme yapılabilir.
  Çok zor karar vermek ama….:)

 18. Aslında söyleyecek çok şeyim var bu konuda ama lafı fazla uzatmayacağım. Benim çok yakınımda özel okulda okuyan 3 örnek var. Özel okullar ders yanında sosyal aktivite değil sadece sosyal aktivitenin yapıldığı yerlere dönüştü son yıllarda. Dersten başka her şey yapılıyor. Çocuklar materyalist yetiştiriliyor, yokluğu anlatmakta sıkıntı çekiyoruz. Sıradan özel okullar öğrencilerini kendi özel üniversitelerine yönlendiren ticarethaneler bence. Her hafta sonu worksheet veriliyor bizim yeğenlere bakıyorum yanlışlarla dolu sırf vermiş olmak için bir yerlerden copy-paste yapılmış oturup yazmaya bile üşenmişler. Derslerde hatta sınavlarda dahi cep telefonu kullanıyorlar. Bu bahsettiğim tek bir özel okul değil 3 farklı özel okulda da aşağı yukarı yaklaşımlar aynı.

 19. Merhabalar Elif Hanım,
  sitenizi uzun bir süredir takip ediyorum.benimde temmuz 2005 doğumlu bir kızım var ve 2 numara 2 hafta sonra aramıza katılacak inşaallah:) ben kimya öğretmeniyim. şu an çalışmıyorum. bu senenin başında kızımı kreşe verdik. ve eşimle ilkokula başlama yaşı ve nerde başlatmak gerektiği konusunda baya bi beyin fırtınası içine girdik. hatta çevremizdeki bazı kişiler “daha erken, kafa yormayın bunlara” desede biz şimdiden başlamak istedikki tüm tecrübelerden faydalanalım. öncelikle mastır yaparken bir hocamızın söylediği bir cümleyi söylemek istiyorum. hocamız bir derste dedi ki;
  ” sakın çocuklarınızı ilk 3 yıl özel okula göndermeyin! illaki göndereceksenizde 4. sınıf itibari ile gönderin,çünkü ilk 3 yıl devlette aynı şeyi yapıyor özel de aynı şeyi yapıyor boş yere para vermeyin” demişti ve eklemişti” ilk 3 yılın ortalamaya katkısı olmuyor” diye.
  özel okulda öğretmen olan bi akrabamız ise kesinlikle özel okula vermem diyor çocuğumu:) aslında önemli olan burda öğretmen! öğretmen iyi olursa okul ve mekan farketmez. eğer içi, çocuklara en iyiyi; bilgi kalabalığı yapmadan, beyni yormadan, boş şeylerle doldurmadan… vermenin arzusuyla dolu değilse siz o öğretmene/okula servetlerde vaad etseniz işe yaramaz. okul kötüymüş önemli değil. şu kapı kapandıktan sonra size kimse karışamaz. hayır şu bilgiyi şöyle vereceksin diyemez.artık siz ve öğrencileriniz berabersiniz. onlarla hem dem olamazsanız ne kadar başarılı olursanız olun faydasızdır. bunun için çocuğun öğretmeni ile iletişimi çok önemlidir. bu yüzden devlet okulu da olsa özel okulda olsa öğretmen aramak en doğrusudur. geçenlerde bir haber okumuştum. Bursa da bir erkek öğretmenin haberiydi. o kadar hoşuma gitti ki keşke tüm öğretmenler böyle olsa dedim. çocuklar adeta çevresinde pervane olmuş. işte o tip bir öğretmen olmalı. öğretmen pamuk prenses gibi olmalı çocuklar yedi cüceler gibi çevresinde dönmeli. herneyse ben yazarsam daha çoook uzar gider bu konu:) yani dememin özü; öğretmen de biter herşey ve öğretmen arayışı içinde olmalıyız. devlet okulu, çevresi 2.planda olmalı. gördüğüm kadarıyla zaten ilk 3 yıl devlettede olsa özelde de olsa ailenin desteği herzaman şart. ben çocuğumu özele verdim ilgilensinler zihniyeti yanlış.heleki Al hocam eti senin kemiği benim zihniyeti çok çok yanlış. umarım biraz olsun duygularımı hissettirebilmişimdir.tecrübeleri duydukça size iletirim inşaallah. şimdilik benden bu kadar….:)

 20. merhabalar,eğitimci olarak ben de fikrimi söyleyeyim.Bana kalırsa okuldan ziyade öğretmen araştır Elif.31 yaşındayım hala ilkokul öğretmenimin anlattığı konuları hatırlıyorum,sınıfımız 50 kişiydi ve % 90 ‘ ı üniversteyi kazandı,kimi avukat,kimi mühendis,kimi öğretmen…Meslekte 8. senem,bir çok özel okuldan hatta askeri okuldan teklif aldım ama gitmedim.Birincisi eğitimde fırsat eşitliğinden yanayım,ikincisi diğer arkadaşların da belirttiği gibi statü farkı.Düşünesene veli toplantısında bile insanlar statülerine göre oturuyorlar,o okullarda çok yabancı hissettim kendimi,ne bileyim okul ruhu yoktu çocuklarda ve öğretmenlerde,makineleşmiş bir rutinlik var.Oysa ben çocukların hem disiplinli hem de özgür olarak eğitilmesinden yanayım.Örneğin öğrencilerim ve velilerim benden çok çekinir ,ama bahçede çocuklarla ip atlar,saklambaç oynarım.Devlet okulları kalabalık evet,devlet destek vermiyor,temizlik kendi imkanlarıyla sağlanıyor evet,ama sbslere baktığımızda çoğu özel okulların sıfır çektiğini de görüyoruz..Ben Beyoğlu ilçesinde görev yapıyorum,okulum kozmopolit bir okul,her yöreden öğrenci var, gelir düzeyi düşük ve orta gelirli insanlar.Ama Cihangir İ.Ö. Okuluyla karşılaştırdığımda ( devlet okulu ama gelir düzeyi daha iyi insanların çocuklarının okuduğu bir okul) bizim okul daha başarılı.Aileler eğitimli evet ama ilgilenmezlerse sonuç ortada.
  Bence çocuğun başarısı bir sandalye gibi.Ayaklarından biri çocuk,biri öğretmen,diğeri anne,diğeri baba.Bu ayaklardan biri kırık olursa nasıl bir başarı beklersiniz? Bence sen iyi bir öğretmen ( 5 yıl boyunca sınıfını okutacak,tayin isteyip yarıda bırakıp gitmeyecek bir öğretmen ) bul,görünen o ki iyi ve ilgili bir annesin,eksiklerini kapatırsın,zaten yabancı dile başlamışsınız bile…

  Not: Bir okula senede 25.000 verilir mi yahu,o parayla bir sürü tavuk alır tavuk çiftliği kurulur be:)

  • “Bir okula senede 25.000 verilir mi yahu,o parayla bir sürü tavuk alır tavuk çiftliği kurulur be:)”

   :)))))))))))))))))))))) çok iyiydi

 21. Elifciğim,

  Deneyimli anne olarak yazayım dedim, biliyorsun Yiğit 4. sınıf. Bu arada etkilenmemek için de yukarıda yazanlardan hiçbirisini okumadım. Yazıyı gönderince okuyacağım.

  Yiğit özel okulda. (Efdal). Okulu her yıl SBS’da ilk 10 içinde. Yani Üsküdar’a, Robert’e, Galatasaray’a en çok çocuk yollayan okullardan birisi.

  Zor bir seçim süreciydi. Önce excel’de bir sheet yaptım, okulların listesini çıkardım. 3 sütunu sbs, oks başarılarına ayırdım. Sonra basından araştırdım. Web sitelerine girdim, etrafımda soruşturdum. Ve “budur” dediğim 10 taneyi ayırdım. İçinden ikisi de devlet okuluydu.

  Hepsiyle tek tek görüştüm. Öğretmenleri ile tanıştım, yemekhanelerini, tuvaletlerini bile gezdim.

  Son 2 yıldır büyük başarılar yakalayan devlet okulları da var. Ancak devlet okullarıyla ilgili önemli sorunlardan birisi okullarının kaynak yetersizliği nedeniyle lab. gibi uygulamalı derslere malzeme yaratamamaları.

  Temizlik personeli konusunda sıkıntılar var, ödenekler yetersiz dolayısıyla okullar temiz değil. Sınıflar genelde kalabalık ama bunu 25 ile sınırlı tutan devlet okulu da var.

  Çok önemli başka bir sorun da devlet okullarındaki cemaatçi yönetici yapılanması. Benim için tek başına bu bile yeterli engel.

  Özetle zaman bizim zamanımız değil. Biz pis okullarda da okuduk, yeri geldi bitlendik, yeri geldi sarılık olduk ama etrafımızdaki tüm arkadaşlarımız öyleydi. Sıkıntı çocuğun sosyal çevresini oluşturan kişilerle farklı yaşam sürmesinin onda bırakacağı etki.

  Çocuğuna göre karar vermek lazım. Yiğit çok sakin, naif ve ilgiden hoşlanan bir çocuk. Benim için bu nedenle devlet okulu ihtimali zaten ortadan kalkmıştı.

  Büyüklerin zorbalığı, çocuk tacizi gibi azımsanmayacak sayıda vakalar da kalabalık, kimkime dumduma okulları elememe neden oldu. Bu da “benim” kimilerince yersiz görünen korkularımdan birisi çünkü.

  Çok önemli bir kriterim de “ekol” okullardı. Çünkü ben TAC ile bunun ekmeğini çok yedim, değerini hep bildim. Bu nedenle ilk tercihim SEV oldu ama o kadar şanslı olamadık.

  O yüzden ben Efdal’i seçtim. Efdal butik bir okul. Çalışanlarından, üst sınıf öğretmenlerine kadar herkesin çocukların, velinin adını ezbere bildği bir yer. Diğer önemli konu da okula veli seçiminde gösterdikleri titizlik. Veliler arasında büyük ölçüde bir uyum var. Okulda öyle ipadler, pradalar görmek mümkün değil, aynen TAC gibi bu tip hareketlerin ayıplandığı bir ortam.

  Yiğit’e SEV kurası çıksaydı çok mutlu olurdum. Ama Efdal haricinde Anadolu yakası’nda istediğim çok fazla seçenek de kalmamıştı. Karşıda Taş bizim okula benzer bir ortam.

  Bu demek değil ki bunlar dışında iyi okul yok. Benim çocuğum ve kişisel konforum için uygun okullar bunlar. Yoksa Terakki’si var, MEF’i var, Koç’u var, Bilfen’i var… Nasıl her çocuk farklıysa her çocuğun öğrenmesi için uygun ortam da farklı.

  Bence önce ailevi önceliklerinizi çıkar, sonra çocuğunun özelliklerini yaz yanına ve her görüşmede bunları aklından çıkarma. Bazı anne için okulun sosyal ortamı önemliyken, bazı anne robert’e girsin başka şey istemem diyor. Hepsi anne, hepsi haklı.

  “Sen çocuğun için ne istiyorsun ve çocuğun nasıl bir ortamda mutlu olur?”. Soru bu!

  Ama “benim zamanımda…” ile başlayan cümleleri kaldır rafa. Zaman değişti artık, sorunlar da öyle.

  • Bu arada kesinlikle küçüklerin büyüğü olsun.

   Sadece duygusal değil motor gelişimi de aylar içinde ciddi şekilde farkediyor. Yiğit Mayıs doğumlu, ben bu sıkıntıyı yaşamadım ama ilk 2 sene çeşitli zorluklar yaşayan çocukların hepsi 11., 12. ay doğumlulardı.

   Ben Aralık doğumluyum, sınıfın en küçüğü oldum hep. Ama bi sıkıntı yaşadıysam da 30 sene önceydi, hatırlamıyorum 🙂

 22. Selamlar Elif’cim,

  Aynı konu benim de kafamı çok kurcalıyor. Ben ilkokulu TED’de okuduktan sonra anadolu lisesine geçtim. Kardeşim de aynı şekilde. Annem ve babam ilkokuldan özel başlatıp eğer anadolu lisesi olmazsa eğitimimizin iyi olmasını istemişler. Ama dedikleri doğru. Özel okullar eskisi gibi değil.

  Bu nedenle gönlüm devlet okulu diyor. Sizin de düşündüğünüz gibi dışarıdan destekleyerek. Ezbere kursa gider gibi değil. Gerçekten ilgilendiği bir yan varsa eğilerek, ciddiye alarak. Ve oyun. İlkokulda tercihen bol zamanı olsun. Kitap okuyup, resim yapıp, bulutları izleyecek kadar… Matematik dediğin illa ki öğreniliyor:)

  bak şurada tartışmıştım.

  http://ozguranne.blogspot.com/2010/09/ozel-okul-mu-devlet-okulu-mu-nasl.html

 23. benim oğlum başlıyor seneye ilkokula. O kadar karışık ki kafam. bu konu bana da çok yarayacak. merakla takip ediyorum.

 24. Sevgili Elif,
  Büyük kızım Elif devlet okulunda ilk 5 seneyi okudu, 6.sınıfa geçtiğinde bu sene özel okula verdim.
  Küçük kızım Zeynep devlet okulunda 4.sınıfta. 6.sınıfa geçtiğinde kısmet olursa o da özel okula gidecek.
  İlk 5 sene, anne baba yeterli ise şartını mutlaka ekleyerek, devlet okulunu savunanlardanım. Çocuklar küt diye özel okula gitmedikleri için hayatın her durumu ile başa çıkmayı – ki bu bence çok önemli- devlet okulunda daha iyi kapıyorlar, çünkü özel okullarda olduğu gibi pekçok şey önlerine hazır gelmiyor. Anlayarak büyüyor çocuk, varlığı da yokluğu da.
  Benim annem öğretmen, babam da okul müdürüydü. Biz 3 kardeş devlet okulunda okuduk hep. Abim doktor oldu, ben mühendis, kardeşim öğretmen, çok şükür. Onlar da hep salık vermişlerdir ki -özellikle ilk 5 sene- devlet okulları özel okullardan hiç aşağı kalır bir eğitim yapmıyor, hatta biraz da çalışkan bir öğretmene denk geldiyseniz, oh mis. Ama 6.sınıftan itibaren öğretmen branşlaştığı ve çoğaldığı için bu sefer okul kalitesi ve imkanları daha bir üst noktada etkiliyor hepimizi.
  Biz de yıllarca düşünmemize rağmen, aldığımız kararın doğru olduğunu gözlemliyoruz. Hatta Elif devlet okulundaki ilk 5 yıllık başarısıyla devam ettiği özel okul için burs da aldı, bu bizi çok rahatlattı.
  Umarım iyi bir paylaşım olmuştur, kolay gelsin der, sevgiler gönderirim.

  • benimi lersi için nihata uygulamayı düşündüğüm düzen bu… aklıma yatan doğruluğuna inandığım düzen.

  • mantıklıca.. çocuğun eğitimin değerini ve kendisine sunulan imkanları algılayabildiği dönemde özel okul çok akıllıca. çocuk bunu bir fırsat olarak görüp değerlendirebiliyor.

 25. babam üniversditede akademisyen olduğundan kendisi bu konuda gayet bilinçli biri. Eğitim fakültesinde olduğu için de bu konulada uzmanlaşmış. Akademik kariyer yapmış bir aileden gelerek söylüyorum ki, ilkokulda çocuğunuzu özel okula göndermekle parayı çöpe atmak arasında bir fark yok. ilkokul eğitimini iyi veren devlet okulları mevcut. Her devlet okulu tabiiki iyi değil ama her özel okul da iyi değil, bunu unutmayalım. Özel okullar lise için uygun ve lisede daha yetkin kurumlar. Gerek dil aç.ısından geerekse başka etkinlikler açısından öğrenci ilk okul boyunca bunları dışarıdan alabilir, dışarıdan desteklenebilir. İlkokulda ailelere tavsiyem çocuğunuzu iyi bir devlet okuluna gönderin. İlk 5 seneyi en azından öyle yapın. Daha sonrası içinse özel okul düşünülebilir.

 26. yorumların yarısını okudum ve hep o para ile ev alınır yazısı dikkatimi çekti ben bu fikire katılamıyorum şöyle ki iyi bir eğitim bir değil on ev aldırabilir diye düşünüyorum .bazı şeylerin telafisi yoktur çoçuklarımızın eğitimi konusunda hepimiz zamanı gelince bir karar vereceğiz ama doğru mu yanlış mı karar verdiğimizi zamanı geçince yani malesef ki büyüdüklerinde anlayabiliriz ..
  2006 doğumlu kızım ile ilgili tecrübelerimden bahsedeyim ,geçen yıl özzel bir oyun grubuna gittik sorun yok istekli gitti benim sorumlarım oldu ama ele karışınca diye bir tabir vardır bizdede evden farklı şeylerle karşılaşma durumları oldu örn .plastik eşyalarla yemek yemek ,şekerleme verilmesi v.s
  bu sene tekrar özel bir anaokuluna yazdırdım benim için önemli konularda çok titizlerdi dans ing. drama dersleri vardı fakat kızım gitmek istemedi ortama alışamadı bir ay sonunda tekrar geçen sene ki oyun grubunun anaokulu kısmına yazdırdım iyi ki de öyle yapmışım şimdi koşa koşa gidiyor çoçuk deyip geçmemeli onlarında istekleri var önem verip değiştirdiğim için çok mutluyuz …
  ama seneye kura ile çekilen pilot okulları deneyeceğim .. özel ve pahalı okul iyi okul demek değil bu yıl ki anaokulu maceram bunu bana öğretti sonra ki seçenek devlet ama öğretmen araştırılmalı öyle şansına dememeli sonuna kadar araştırılmalı diye düşünüyorum ..son seçenek özel (onlarda da siyasi fikrini arkasına almamış bir kurum olmalı )
  daha yazacak çok şey var şimdilik keseyim …
  sevgiler ….

 27. Merhaba Elif Hanım,

  Oğullarımız aynı yaşta ve bende sürekli aynı şeyleri düşünüyorum.(Yine çok önemli bir konuya parmak bastınız) Biz de eşimle çok düşündük ve devlet okuluna göndereceğiz sanırım birçok kişini de söylediği gibi öğretmen çok önemli bence.. Ayrıca sizin yerinizde olsaydım hiç tereddüt etmezdim çünkü zaten sizin yabancı dil probleminiz yok ve olmayacak da…
  Ayrıca biz şöyle bir karara vardık özel okullara verilecek paraları biriktirip üniversiteyi yurtdışında okumasını(dil probleminide orada halletmesini) daha mantıklı bulduk.. Sizce nasıl fikir ? ?

 28. kesinlilke benim için çok önemli ve kanayan bi yaraya değinmişsiniz bende 2 kız çoğu sahibiyim ve büyük kızım 4 sene anaokolu dahil.küçük kızımda kreş dahil 3 sene özel eğiitim kurumlarına gitti ve şu an 2 kızımda uzun araştırmalar sonunda verdiğim devlet okulundalar.ve ben hiç memnun değilim……….imkanı olan her ailenin çocuklarını özel okula vermelerini tavsiye ediyorumm.tabiki bu benim nacizane fikrimm…aradaki fark çok büyük..onlar daha çocuk diyorsunuz fark belli olmaz diyorsanız ama malesef ağaçyaşken eğiliyor ve devlet okullarımızın % 95 i bu sistemde eğitim vermiyor…

 29. Cok guzel yazmissin. Ayni ikilem Amerika’da da var. Ilkogretimin degeri cok onemli bence ama ondan sonra ortaokul lise de onemli (cunku universiteye gireceksin), universite de (cunku iyi bir is bulacaksin). Hepsi domino tasi gibi birbirini etkiliyor. Hepsi etti sana 15 sene.

  Herkesin dedigi cevre de cok muhim. Ozellikle buyume caginda abuk subuk arkadaslara takilip yoldan sapmamak icin. Ama ozel okullarda filtrelemiyor ki bunlari artik.

  Cok iyi arastirmak ve alternatifleri birbir gozden gecirmek lazim.

 30. yorumlara bakılırsa herkes benzer telaslarda. benim kızımda Kasım sonu dogumlu. krese de gecen hafta basladi. bu zamana kadar evde idare ettik. ama yetmedi. bir taraftan icim de elvermedi cocugun yarı omru okulda gececek bu kadar kucuk baslamasına. ama ev yetmiyor artık. bizler gibi evde oynayacak kardesi de yok. oyun oynasın diye krese okul duzeniyle basladı. onumuzde 1 ya da 2 sene var. ve bizde Istanbul dısında yasamamıza ragmen karar veremiyoruz. ozel mi devlet mi.
  zor gunler bizi bekliyor.
  devlet okullarına gelince. bizim okudugumuz zamanlardaki gibi değil. orası kesin. ama ya ozel ne kadar ne kadar iyi.

 31. Ben olsam ne yapardim’i yaziyorum 🙂

  Ozel okula verecegim parayi, veriyormusum gibi bir kenara koyar; devlet okuluna gonderir, iyi ingilizce ogrenmesini saglar, imkanim olursa yaz tatillerinde dunyanin cesitli yerlerindeki uluslararasi dil kurslarina gonderir, liseyi bitirince de pasaportunu cebine koyar, biriktirdigim ozel okul parasiyla yurtdisina okumaya gonderirdim :))

 32. Yazini cok begendim. egitim hayatimiz da seninle neredeyse ayni… :)) empati kurdum hemmen.
  Bu kafa karisikligini aynen yasamis biri olarak, daha epeyce bu ikilemden cikamayacagini haber vereyim dedim..17 Kasim dogumlu kizimi devlet okuluna verdim. sinifin kucuklerinden yani.. ama kapasitesi ferah ferah yetiyor da artiyor. uc sene yuvaya anaokuluna gitti. bir sene daha gidecek hali kalmadi. hep ayni seyler, kesmeler boyamalar. ilkokul zamani gelmisti yani…
  su an ikinci sinifta. ana babasi gibi devlet okuluna gidiyor. iyi bir okul (depremden sonra insa edilmis, genis bahce, aydinlik yemekhane, mumkun olan en temiz tuvalet, kapida guvenlik) buldum. o okulda da en tavsiye edilen ogretmenin sinifina yazdirdim. simdilik iyi gidiyor.
  disardan kurslarla, evde kendi ozel derslerimle biraz sosyal icerik de katiyoruz egitim hayatina. yeter de artar. bogulmasin simdiden. fazlasiyla zeki, ortaokul seviyesine geldiginde tekrar ele alacagim okul konusunu…
  oglumu da ozele yollamayacagim. her sey bir yana, yilda 15 milyar para vermeyi istemiyorum. iki cocuk icin 30 milyar. sekiz senede ozel okula verecegim para ile cocuklarima birer daire alir ya da is kurarim.
  kolay gelsin…

 33. ben kucuklerin buyugu, buyuklerin kucugu konusunda yorum yapmak istiyorum. tamamen cocuga bagli. ben okuma yazmayi ogrendigim icin bir yas erken gittim okula, ve bundan cok memnun kaldim. akademik olarak ayni seviyedeydim, ve hem cocukken hem ergenlik doneminde boyum falan uzundu ve boyut olarak da kendimden buyuklerle daha rahat hissettim. O yuzden iyi ki oyle olmus diyorum. Fakat bazi insanlardan da bunun tersini duydum, hem kisinin minyon olmasi, buyume sirasinda kendini geri hissetmesi, ve akademik olarak da zorlanmasi gibi seyler olabilir. Karakter de onemli cekingen vs ise buyuklerle daha cok cekinebilir. O yuzden Denizin durumuna bakarak sen karar ver. Cin gibi oldugu icin akademik olarak uyum saglar muhtemelen. Ama erkekler gec gelisiyor, ergenlikte sinifin en kisasi filan olarak kalmasin ornegin, o zor olabilir. Kizlar alip basini giderken bir de yas nedeniyle geri kalmasin.

 34. Amerikada cevremde aklimin yattigi bir kani var: ilkokul devlet okulu olabilir, ama ortaokul lise daha onemli, hem kisiligi, hem arkadas cevresini, hem de universite giris basarisini etkiledigi icin. Hatta bir tanidigimiz ilkokul devlet, ortaokul ozel (ozguven vs icin), sonra lise yine devlet yapti (bu devlet okulunun imkanlari azdi ama akademik basarisi matematik falan yuksekti ve universite girisi iyiydi). Ama burada tabii sinav stresi yok 8. sinifta. Bir de tabi cocugun bu tip degisikliklere nasil uyum saglayacagi onemli.

  Bence hem devlet hem ozel okul ziyaretleri yapmalisin, ve mumkunse devlet okulu deneyimi olan velilerle gorusmelisin.

 35. devlet okullarında okumuş, hem devlet hem özel lisede öğretmenlik yapmış biri olarak başarının kesinlikle aile ve eğitimcinin göstereceği disiplin ve ilgide olduğunu düşünüyorum. hele de ilkokul öğretmeninin ilgili ve de disiplinli olmasında fayda var. bence okuldan ziyade öğretmen arayışında olmanda fayda var.

 36. Ben devlet okulunda İngilizce ogretmeniyim ve 7 aylik hamileyim. Oglumun okul cagında ne gibi degisiklikler olacak bilemiyorum ama İngizilceyi daha ogrenir veya sosyallesir dusuncesiyle ozel okula gondermeyi hic dusunmuyorum. İngilizce egitimi dısardan cok rahat desteklenebilecek bir durum aynı sekilde sosyallesmesi de. İlk bes yıl yaptıgınız birikimle onu iyi bir universiteye gonderiri gelecegini daha iyi hazırlarsınız diye dusunuyorum.

 37. Devlet okulu diye bir kavram yok. Devlet kim? sen ben o…destek verirsen senin benim bizim olur.
  işte o bahsedilen okulda öğretmenim: kimsenin çocuğuna buraya para veriyor diye sahte gülücükler, öpücükler atmıyorum. sırf müşterimiz kaçırmayalım diye her özel günde telefon etmek zorunda değilim. ama samimiyetle mesleğimi icra ediyorum. Bir velime (anne:iyi bir şirkette yönetici) çocuğu ile ilgili şikayetlerimi bildirince bana dediki: “Aslında biz özel okula verecektik biraz törpülensin diye devlet okuluna verdik. ” Evet dedim haklısınız ben ve arkadaşları törpülendi 😦
  herkes ait olduğu grupta olmalı aslında, Sezarın hakkını Sezara verceksin!

 38. merhaba elif, ben 10 yıldır devlet okullarında ingilizce öğretmeni olarak görev yapıyorum. özel okulları da yakından takip etme şansım oldu/oluyor. kızım 10 aylık ve ben de şimdiden aynı konulara kafa yormaya başladım. kararım; ilk aşamada devlet okulu. iyi bir araştırma yaparsan istediğin gibi bi okul bulabilirsin. iyi semtlerde gayet iyi okullar var. hatta nerede yaşıyorsan sana yardımcı olmaya da çalışırım istersen. ne beklediğini, ne istediğini bil yeter ki.. devlet okulları maddi yoksunluk çekiyor malesef. ama bu işimzi severek yapmanın önüne geçemeyecek hiçbi zaman. sevgi ve ilgiyle her engel aşılır. o yüzden maddi imkanlara takılma okul seçerken. uzun bi mesele senin de bahsettiğin gibi. tartışırız yine seve seve . kolay gelsin..

  • merhaba,
   Aynı dertle , üsküdar ilçesinde yana yakıla iyi bir devlet okulu ve tabiki iyi bir öğretmen arıyorum. Yaklaşık bir aydır. Oğlum tam 5, kızım tam 2 yaşında..Oğlumu 2011 eylül’de seçtiğim okulun anasınıfına vermeyi düşünüyoruz. Eşimde bende devlet okulu diyoruz şuan. Ama çok ciddi sorun.. Nasıl okul seçmeli, nasıl öğretmen seçmeli..Dikkat edilecek kriterler bile yok elimde.. Tüm yazışömaları okudum ama sadede gelip, kimler neleri araştırdı ve ne gibi okullarda ve öğretmenelerde karar kıldı .. Bu konuda yardımcı olabilecek birisi var mı bana? Dediğim gibi Başğlarbaşı üsküdar da oturuyoruz.

   teşekkürler
   sevgiler
   Ayşegül

 39. bende son 2 yıl özelmi devletmi araştırdım durdum .Maddi durumum öyle özel okulu rahat rahat karşılayacak güçte olmamasına karşın ne yapıp edip özele verdim ama iyice araştırıp veliler arası uçurumun olmadığı bence en iyi eğitimi verebilecek bir okula başlattım oğlumu bu yıl.öğretmen seçebilirmiyiz diye sorduğumda okulu seçtiniz zaten biz öğretmenin en iyisini seçiyoruz bize güvenin denmişti çok şanslı çıktık öğretmenimizden çok memnunuz.eğitim materyalleri dersleri işleyiş biçimleri falan devlet okulundan çok çok farklı hatta ingilizceleri bile acayip ilerledi.şu an iyiki ne yapıp edip özele vermişim diyorum çok memnunum.devlette iyi öğretmen arayın deniyorda kime neye göre iyi bloglardan birinde iyi diye seçilen bir öğretmenin çocuğu dövdüğünü okudum devlette bunun hesabını sormanız zordur ama özelde !!!ingilizceyi dışardan derslerle halledebiliriz diyen lere soruyorum devletin okullarında inanılmaz ödevler var çocuklar zaten normal derslerden bunalıyor artı ne zaman ingilizce dersine götüreceksiniz.Sonuçta ben özelde okumadım ve üniversitede gördümki kolejlerden gelenler her açıdan bizden çok üstündü ben yaşamadım oğlum yaşasın kendine güvenli çocuk olsun dedim.özelinde en özelini bulabilmek önemli tabiki.

 40. Elif;

  Ben ogretmenler icinde buyudum. Annem ilkookul ogretmeni babam hem mudurluk yapti hem de matematik ogretmenligi. Okul onemli tabii ama en onemlisi ogretmen. Ornegi kendi ailemden vereyim annem her zaman teftislerinde cok basarili sonuclar aldi bu yuzden de ozel okullarin yeni yeni yeserdigi yillarda annem cok teklifler geldi hem de o zamanki maasinin 2-3 katini vereceklerdi ama annem asla kabul etmedi ve devlet okulunda ogretmenlik yapmaya devam etti. Ogrencilerinin hemen hepsi universiteye girdi ve hala ogretmenler gununde ziyaret edip o gunlerde ogrendiklerini hic unutmadiklarini soylerler. Boyle ogretmenler kaldi mi bilmiyorum ama bence ilk 5 sene guzel bir devlet okulunda ve iyi bir ogretmende okumasi bircok yonden kazanc saglar diye dusunuyorum. Ozel okuldaogretmen olan arkadaslarimda var. onlarda surekli veli cocuk poh pohlamaktan sIkIldiklarini soyluyorlar.

 41. Bence herkes kendi geçmişinin etkisinde kalıyor. Benim hikayem : annem çalıştığı için beni emekli ilkokul öüretmeni anneannem büyüttü. İki sene devlet anaokuluna gittim. İlkokul 1’den (sınavlaydı giriş), lise dahil TED Ankara Koleji’nde okudum. ’94 mezunuyum. Ben de ‘nerdeee şimdi eski Kolej’ diye düşünüyorum. Ankara Bahçelievler’de oturuyoruz. Evimizin iki apartman yanında bir devlet okulu var. Kızım Temmuz 2007 doğumlu…
  Şimdiiii; Eğer özel okula gidecekse bu büyük ihtimalle TED olacak; ama bu durumda Nisan 2011’e kadar yani dört ay içinde karar vermemiz gerekiyor, çünkü eğer koleje gidecekse eylül 2011’den itibaren iki yıl TED’in anaokuluna gitmesi gerekecek. Daha 4 yaşındaki bebecik her sabah ve akşam, neredeyse şehir dışına servisle gidip gelecek…o trafikte, benim aklım onda…. diğer taraftan, -evin koordinatlarını da bu yüzden verdim- bildiğim kadarıyla önceden istediğin devlet okuluna göndermek için ikametgahı değişik kaydetmek gibi yöntemler varmış, artık bunlar işlemiyormuş. Bu durumda ben mecburen evin dibindeki okula mı göndermek durumundayım sorgusuz,sualsiz? (Bu konuda bilgisi olan varsa çok makbule geçecek)
  Ama herşey bir yana, hem anneannemden hem de kendi ilkokul öğretmenimden biliyorum ki, esas torna ilkokul öğretmeni.Bütün hamuru o yoğuruyor. Yan yana iki sınıftaki aynı aile yapısına sahip iki çocuk bile farklı eğiliyor.
  Öğretmenin önemi konusunda hemfikir olanlar, devlet okulunda öğretmen seçmek en iyisi diyenler, bunu nasıl becereceğiz?Bilenler buna da bir somut yol gösterebilir mi?
  Hülasa, offff offf…

 42. homeschool ? 🙂

 43. Merhaba Elif abla,

  Ben senin blogunu evli ve cocuklu olmama ragmen uzun zamandır takip ediyorum. (Yaşım 24) Çok fazla şey öğrendim blogundan şimdi sıra bende. Umarım sana yardımcı olabilirm. 🙂

  Devlet okulu ve özel okul ülkemizin en büyük problemi. Ben İngilizce öğretmeniyim ve çok yüksek fiyatlarla öğrenci kabul eden okullarda da çalıştım, orta karar bir özel okulda da çalıştım, devlet okulunda da çalıştım…

  Ben ilkokulu devlet okulunda okudum, daha sonra ortaokul lise ve üniversite hep özel okullarda okudum… bana katkı sağladığı tek şey ingilizceydi siz zaten o işi baştan hallettiniz. 🙂

  Hepsinde de gözlemlediğim şey şu. Eğer bir çocukta potansiyel varsa ve ailesi onu destekliyorsa, her an çocuğuyla her konuda ilgileniyorsa, özel okula gitmesine hiç gerek yok. Artık devlet okulunda öğretmen olmak bile çok zor. KPSS ne halde görüyoruz. Devlet okullarına çok iyi öğretmenler geliyor. Sizde araştırarak evinize yakın olan iyi bir devlet okuluna çocuklarınızı gönderebilirsiniz. Çok ihtiyaç duyarsanız bir etüd merkezinden destek alabilirsiniz. Onlar gerçekten çocuklarla birebir ilgileniyorlar ve çocukların ikinci evleri gibi oluyor o merkezler.

  Ama o çocuğun desteğe ihtiyacı varsa (bazı çocuklarla sınıf (grup) anlatımı dışında, özel olarak sürekli ilgilenmek gerekiyor, daha fazla tekrar etmesi gerekiyor öğrenebilmesi için ) o zaman butik özel okul olarak adlandırılan fiyatları hiç de korkunç olmayan ve gerçekten eğitime gönül vermiş bireylerin okullarına çocuklarınızı gönderebilirsiniz. (Bir çocuğun potansiyelinin ne olduğu anaokulu hazırlık sınıfından belli oluyor.) Benim kardeşim böyle bir okula gidiyor ve biz çok memnunuz.

  Eğer çocuğunuz gerçekten potansiyeli yüksek ve kendi başına da rahat öğrenebilen bir çocuksa yine bu tarz bir okula gönderdiğinizde bütçeniz çok sarsılmaz. Benim şahsi görüşüm (ve şahit olduğum) gözünü para hırsı bürümüş karınca gibi sağda solda şubeleri olan okullara çocukların gönderilmemesi.

  İlkokula başlayan bir çocuğun at binip, tarım dersi yapıp envai çeşit göz boyamalarla velileri tuzağına düşürülmesine gerek yok. O çocukların tek istedikleri şey oyun oluyor. Oyun çağı çocukları zaten onlar. Ders yaparken rahatça oyun da oynayıp enerjilerini atabilmeleri bence yeterli. Artık veliler çok bilinçli böyle farklı aktiviteleri aileleriyle de yapabilirler.

  Ayrıca çocukların küçük yaşta her şeye doymuş olmaları bana çok korkutucu geliyor. (Sizin bahsettiğiniz iphone, ipad inanın daha hiç bir şey..) Düşünsenize 10 yaşındaki bir çocuk yaşayabileceği her şeyi yaşamış, görebileceği her şeyi görmüş. Onu ne doyuracak ki o yaşından sonra bunun bir de ergenliği var (Allah korusun) Her şeye doymuş ünlülerin başına gelenleri de görüyoruz ve bir öğretmen olarak gördüğüm öğrencilerimin de o yöne doğru bir eğilimi olması.

  Karmaşık bir yazı oldu. Kafamda bulunan milyon tane bilgiyi özetlemeye çalıştım. Umarım işine yarar. 🙂

  • Bu arada unutmadan… Özel okullar da milli eğitim müfredatını takip ediyor. Her yerde hepsi aynı konuları görüyor. Amerikan koleji gibi farklı derslere de yer veren okullar dışında hepsi aynı müfredatı işliyor. 🙂

 44. Yorum bırakan herkese sonsuz teşekkürler. Sadece benim için değil, benzer süreçteki birçok ebeveyn için inanılmaz yol gösterici oldu.

  Bütün bunları derleyip toplayıp tekrar yazacağım. Ve sanırım bunların gerisini getireceğim, herkesin merak ettiği bir konu. Ve belli ki birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var.

  Sevgiler…

 45. 4 yaş civarı çocuğu olan herkesin aklından geçeni yazmışsın Elif,eline sağlık.Benim oğlum Can da 31.Ağustos.2006 doğumlu,yani zamanında okula başlarsa sınıfındaki en küçüklerden olacak.Ben öğretmen çocuğu olduğumdan 5 i okulda doldurup 6 ya 1. sınıfta girmiştim. (ben de Ekim doğumluyum) yani hem Ekim doğumlu,hem 1 yaş erken başlamış biriyim,abim de aynı şekilde,abimde bu durum bıkkınlıık yarattı ama bende pek öyle olmadı,doğal olarak sınıfın en ufak tefeğiydim ilkokulda ama ortaokulda boy farkını epey kapattım,derslerde de hiç zorlanmadım..Özel okul konusuna gelince,ben de eşim de devlet okulundan sonra yatılı olarak Fen lisesini kazanp okumuş insanlarız,ben oğlumun devlet okulunda başlayp kendi zekası ve emeğiyle lisede iyi bir yerde okuyabileceğine inanıyorum.Eşimle benim önemli bir eksiğimiz ve iş konusunda yolumuzu kapatan şey ise ingilizce oldu.Bu sebepten eşim oğlumuzun özel okula gitmesini istiyor,bana göre ise gereksiz ve çok fazla para,öğretmenin üzerinde durmakta fayda var,beni annemler İngiltereye göndermez diye üniversiteden sonra böyle bir talebim olmadı,olsaydı belki o konuyu da halletmiş olurdum.Sırf özel okul olsun diye göndermek yanlış olur,ekol olan bir okulda okumasını ben de çok isterim,Galatasaray gibi,İstanbul Erkek gibi..Bizim üniversitede Galatasarayda okumuş arkadaşlar vardı,nasıl bir özgüven vermişler,hafif de kendini beğenmişlik derecesinde..
  Bu arada bağdat caddesine yakın bir devlet okulu varmış meşhur,ona kayt yaptırabilmek için de 10-20 milyar bağış yapmak gerekiyormuş,böyle şeyler de duyuyorum.
  Bizim oturduğumuz semtte de bir komşu devlet okulunun isteklerinden (maddi-manevi) bıktığını,nerdeyse özel okul gibi para harcadığını,bunun için de çocuğunu alıp özel okula vereceğini söyledi bana..
  Benim oğlum şu anda özel bir okulun yuvasına gidiyor,ama diğer kreşlerden tek farkı ingilizce diye düşünüyorum,onun dışnda kuş kondurmuyorlar yani,ilkokul ve lise kısmında da farklı olacağnı düşünmüyorum.
  Benim kaygım bir de özel okulda okuyup şımarık,halden anlamaz,maddiyatçı,bencil bir çocuk olmasın.Gerçi özel okulda okuyanların hepsi öyle değil ama ortam buna müsait diye düşünüyorum.
  Allah kuzucuklarımızı,işini seven,iyi öğretmenlerle karşılaştırsın..

 46. merhabalar elif hanım,
  ben de sizin gibi göktürk’te oturuyorum.benimoğlum henüz 2,5 yaşında ve şu anki derdim kreş..ama bu semtte eğitimcilik yapan arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla size bir fikir verebilirim sanırım.burada -siz de muhtemelen duymuşsunuzdur-“Nejat Sabuncu “adında bir devlet okulu var..çok iyi bir devlet okulu olduğunu ve maddi imkanları iyi olduğu halde çocuklarını özel okulda okutmak istemeyen ailelerin çocuklarının da burada eğitim gördüğünü biliyorum..devlet okullarını iyileştiren de yine biz velileriz diye düşünüyorum..bunun yanısıra çok fazla fikrim olmasa da “eyüboğlu koleji’nin de diğerlerinden daha iyi bir özel okul olduğunu düşünüyorum..tabiki bu civardaki özel okullar içerisinde..ayrıca,bize uzak olsa da(bakırköy)Taş diye bir özel okul var..birkaç akrabamızın çok başarılı olan çocukları da bu okulu bitirdiler.. aklı başında ve donanımlı ,asla şımarık olmayan bireyler yetiştiriyorlar..araştırmanızı şiddetle tavsiye ederim.
  sizin tercihiniz benim için de yol gösterici olacak.o yüzden, merakla kararınızın takipçisi olacağım:)şimdiden kolay gelsin…

  • Ben de bahsettiklerinize paralel şeyler duydum.

   “devlet okullarını iyileştiren de yine biz velileriz ” demişsiniz. Katılıyorum.

 47. eklemeyi unutmusum: ozel okulda ogretmen her daim sıkıntı. maasli calisan personel oldugundan her egitim yilinda baska okula gecme ihtimali cok yuksek. idareye kafasi kizar ayrilir, donemin ortasinda baska okula transfer olur, hamile kalir isi birakir… ve bir veli olarak yapabileceginiz hic bir sey yok.
  devlet okulu ogretmeninin boyle bir serbestisi olmamasi da benim icin bir avantaj. tam alisiyor cocuk, iki yil uc yil okutuyor ogretmen ve zart diye daha cok para veren bir yere geciyor dusunsenize.
  daha beteri, kapanan ozel okular bile var. ogrencisine “tak sepeti koluna” deyip sektor degistiriyor adam. hadi bakalim….
  ozel okulun velileri “musteri” olarak gormeleri de beni sinirlendiren bir faktor. ozel okul icin “veli-nimet” lafi gecerli.
  acikcasi, mufredat da birebir ayni olduguna gore, devlet okulu acik ara onde…

 48. merhaba Elif, bloğunu ilgiyle ve tatlı bir kıskançlıkla takip ediyorum. Eğitim konusunda ki hassasiyetini de anlıyorum. çocuklarının yetişmesinde ne kadar itinalı davranan bir aile oldugunuzu da anlatımlarınızdan biliyorum.

  Ben devlet okulunda çalışan tecrübeli bir sınıf öğretmeni olarak, ayrıca 2 yaşında bir çocuğa sahip anne olarak ; tavsiyem çocuğun ilk beş yılını bir devlet okulunda geçirsin. Devlet okullarının imkanlarını ya da imkansızlıklarını tartısacak değilim. seçiminde ilk kriterin sınıf öğretmeni olmalı. disiplinli bir okul idaresi de ikinci arayacağın koşul olmalı.

  okula başlama yaşı için ise hazirandan sonra doğan çocuklar için “küçüklerin büyüğü olması” en uygunudur.

  sevgiyle kal…

 49. Kelin merhemi olsa başına sürermiş 😛
  Ama katkımız olsun…

  Deniz’in okula ne zaman başlayacağına bence okulunuzdaki psikologla beraber karar verebilirsiniz? Ne de olsa çocukları okulda çok iyi gözlemleyen, neye hazır olup olmadığını ilk gözden bilecek olanlar onlar. Onun dışında duygusal gelişimini de gözönünde bulundurarak bir karara varacağınıza eminim. Bu işin bence kolay tarafı. Gelelim diğer tarafına. Kazık olan kısım. Benim çalışıp çalışıp hep 0 aldığım kısıma.
  Vallahi İzmir’de bu iş bana daha bir zor geliyor nedense. Sanki buradaki özel okul seçenekleri de beni tatmin etmiyor, ondan sanırım…
  Tek çocuk olsa belki artık (eskiden devlet okulu diyorduk çünkü) çok fazla düşünmeden bize uygun bir kolej arayışına geçerdim. Ama iki çocukla???!!….
  Benim derdim eğitim falan değil. Müfredat her yerde aynı ne de olsa. Sosyal çevre kısmı zor.
  Nasıl yapacağız, ne edeceğiz bilmiyorum vallahi.
  Alah bize kolaylık ve akıl salimliği versin diyorum şu an için.

 50. yazılanların büyük bir kısmını okudum…sanıyorum pek çoğunuz büyük şehirlerde yaşıyorsunuz…ben hem ufak bir şehirde yaşıyorum hem de ikiz çocuğum var…şu anda 3,5 aylıklar ve bu konu üzerinde çok düşünüyorum…tercihim özel okuldan yana olursa hem iki çocuğumu aynı anda özell okula yollamaktan dolayı maddi olarak sarsılacağım hem de bulunduğum şehirde özel okul olmamsından dolayı şehir değiştirmek zorunda kalacağım…buna rağmen özel okul şimdilik ağır basıyor…sebebine gelince:……
  ben de ilk okulu ,liseyi bulunduğum bu şehirde devlet okulunda okudum…ki sinema ve tiyatro bile yoktu..üniversiteyi kazanıp istanbula gittiğimde çok zorluk çektim…çünkü sınıfımda benim gibi devlet okulundan gelen o kadar az öğrenci var dı ki…kolejden gelenlerin yanında elbetteki kabak gibi sırıtyorduk…hatta bir hocam benim nasıl olupta üniversiteyi öyle bir şehirden kazandığıma inanamamıştı…içimde bir yaradır…çünkü sosyal açıdan çok geri kaldığımı gördüm…arkadaşlarım dalarken ben yüzmeyi bile bilmiyordum….şimdi düşünüyorumda çocuklarım üniversiteyi kazanıp gittiklerinde arkadaşları yogadan bahsederken aval aval baksınlar istemem..
  haa evet ufak bir şehirde vasat bir devlet okulunda okuyup iyi bir okulu kazanmayı başardım..üniversiteyi kazandıktan sonrada belki biraz boynum eğri de olsa kendimi sosyal açıdan geliştirmeyi de başardım…. şu bir gerçek ki özel okuldan gelen arkadaşlarım daha sosyal ve daha özgüvenliydiler açığı kapattım .çocuklarım benim gibi hırslı olurlarmı bilmiyorum…hayata yenik başlamamaları için şimdilik tercihim özel okuldan yana…

 51. Elifciğim,

  Okudukça birşeyler eklemek istedim.

  Öncelikle aklı başında özel okullarda öyle yoga, çilek yetiştiriciliği, binicilik gibi dersler yok.

  İngilizce eğitimine gelince; kimse 5 yıl bitince şakır şakır İngilizce konuşuluyor sanmasın. Buna SEV de dahil. İlköğretimde yaptıkları daha çok temel eğitim ve kulak aşinalığı yaratmak. 6. sınıftan sonra hızlanıyor müfredat. Yiğit’e bakıyorum, (4. sınıf) okuyor, kelime kelime çeviremese de ne olup bittiğini anlıyor ve konu ile ilgili temel soruları yine İngilizce cevaplıyor. Bunu sen de evde halledebilirsin. Bu yüzden özel okula verilmez bence. Yada ben bunun için vermedim.

  Yine özel okullardaki öğretmen sirkülasyonu da okulun kalitesine bağlı. İyi okullarda aynı öğretmenler senelerce eğitim veriyor. Ve bu çok çok önemli bir kriter.

  Yine iyi okullar dershaneyi, etüd merkezlerini desteklemiyor. Bir dersten takviyeye ihtiyaç duyan çocuklara o dersin öğretmeni, 1 saat fazla eğitim veriyor okulda. Bu da önemli bir kriter. Devlet okulunda böyle bir şansın asla olamaz.

  Sonradan özele almak çok riskli bence. Bir çocuk 5 sene sonra okul değiştirecek, zaten sadece bu bile yeterince zorken bir de bambaşka bir ortama düşecek. “Önce hayatı görsün” e gelince; emin ol hayatı bunun için çok zaman ve fırsat çıkacak önüne 🙂

  Sevgiler

 52. Deniz i 1 yıl bekletip okula verin. çünkü kasım doğumlu ve 1 sene sonraya daha yakın.

  devlet okulu bence öğretmeninin mutlaka seçmelisiniz. araştırmaya şimdiden başlayın. birçok aile bunu yapıyor hatta istedikleri öğretmen olsun diye 1 yıl fazladan bekletiyorlar. artık herkesin çocuğu kıymetli. ve özel okula vereceğiniz parayla çocuğunuzun sosyal gelişimini takviye edebilirsiniz.
  ing konusuna gelince geçenlerde öğrendiğim birşey var çokta mantıklı geldi bana
  yurtdışında ilkokul seviyesindeki çocuklara ing öğreten öğretmenler bizdeki gibi değilmiş. yurtdışından bu işin uzmanını getiren kurumlar var bunalrı araştırıp o kurumlardan ing takviyesi alabilirsiniz.
  Bazı arkadaşlar çocuğunuzun sosyal açıdan geri kalacağını belirtmiş fakat sizler zaten bellibir sosyal çevrede oldupunuz için bunun bir sorun oluşturmayacağı bir gerçek.
  ist bazı devlet okullarına kayıtlarında 7000-8000 lira olduğunu duymuştum bunuda dikkate almanızda fayda var.
  bana sorarsanız öğretmen olarak siz çocuğunuzu özel mi devlet mi diye kesinlikle devlet derim hatta şuan çocuğum olsa kesinlikle vereceğim öğretmen arkadaşlarımda hazır.
  Çalıştığım okulda idarecilere varana kadar bütün öğretmen arkadaşların çocukları bulunduğum okulda ve çocuklar çok başarılılar. deneme sınavlarında türkiye genelince tam puan alan çocuklar var.
  ilkokul seviyesinde öncelikle sınıf öğretmenini seçmelisiniz. bu çocuğun tüm hayatı boyunca çok önemli.

 53. 1997 dogumlu oğlum,1993 doğumlu bir kızım var.İkisi de Suadiye Feride geçidine yakın bir okulda okudular.Eşimin özel okul ,benimde tercihim devlet okulu idi.Sizin düşündüğünüz gibi öneri vb değerlendirdim.Ben ağırlık koydum ve devlet okuluna çocuklarımı ilk ve lise de gönderdim.Oğlum Ümraniye anadolu lisesinde okudu.Şimdi özel okul hakkını Los Angales de Sinema TV okuyor.Ve ing de öğrenmiş oldu ! Kızım bu yıl sınavlara hazırlanıyor hangi Üni.olacak vb heyecanını yaşıyoruz.
  Ben Anadolu yakasında adı bilinen özellikle de ing eğitimi ile ünlenmiş bir okulda 7 yıl çalıştım.Aynı süreçde çocuklarımda devlet okulunda olduklarından müfredatı eğitimi izleyebildim.
  Sevgili genç annelere önerim.Çünkü anneler bu konuda oteriter. .,,
  1.Siz siz olup ark sigara içip ,cocuguna sıgaranın zararlarını söyleyen aileler gibi davranmayın.Sonrada iyi okul arayıp gezmekden önce iyi bir anne baba olmaya çalışalım.Biz marka meraklısı isek ,bu oturdugumuz semti söylerken veya arama markamıza vb göre çevre seçiyorsak elbette cocuklarımızda marka meraklısı olarak verilmiş okullarda markacı gençlik olacaklardır veya talep edeceklerdir.Önce ailemizi gözleyelim iyi okuldan önce iyi ailemiyiz.
  2.Eğer anne baba çok çalışıyorsa mesai saatleri uzunsa ., hastaneden cıkıp,muayenehanesine gidip .trafikte eve gelinceye kadar çocugunun uyku saati gelmiş olan veli iseniz ÖZEL OKULA verin.Evde hizmetli yada yaşlı bir ebebeyinle tv izleyerek vakit geçirmesinden iyidir.Bu durumda özel okul iyi bir bakıcıdır.Çocugunuzun hemş.sürekli onun yemekte su şisesinin bile kapagını açmakla görevli bir ilkokul öğretmeni vardır.
  3.Özel okullarda stajer öğretmenler ve emekli öğretmenler görev yaparl Stajerler ucuza refeans alabilmek için çalışır.Emekli öğretmenlerde ek iş yapıp kendi çcuklarına bakmak için caba harcarlar.Yoksa O yaşda İstanbul trafiğinde her hafta sonu gösteri ,gezi vb vb show sunup ata binecek, cocuk gelecek oradan havuza gidecek derken saç tokası arayıp ,çocuk sacı kurutmak ,giydirmek zorunda kalan ders mesaisinin dışında bilumum işlerde çalıştırılan İYİ öğretmen istiyorsanız ÖZEL OKULA verin.
  4.Emekli ööğretmenlerin SSK primleri vb giderleri azdır.Buda Özel okul için büyük bir avantajdır.
  5.Eski emeki öğretmenleri ucuza çalıştırıp bol bilgisayarlı teknoloji gosterisi yapan okulda bu öğt nasıl uyum sağlar kaç meslek içi eğitimi alırlar,yada faydalanacak durumdadırlar bilemeyiz.Bu uyum süreci kaç cocuk okutuldukdan sonra kazanılır.! Özel okullarımız iyi diye seçip aldıkları öğretmenleri alışveriş merkezlerinde vb öğrenci velisi tavlamak form doldurtmak için cokk kullanıldıgını biliriz.Okul bunu niye yapar,İyi öğretmen heyyy be ben öğretmenim farkındamızısın diyemez çalışmak durumundadır.Bunları kabul etmeyen öğretmen devler okulunda kalmış tukaka öğretmendir.
  6.Sınavla öğrenci alırlar ,ama sınavdaki puanlara bakılırsa devlet fen,anadolu lisesi vb kazanamamış tüm cocuklar ve veliler ÖZEL OKULDA karizmayı kurtarma peşindedir.Sıralamalarda ilk 5 giren özel okulları hariç tutarımMMMM
  Özel fen liselerinin puanlarına bakınız.En düşük anadolu lisesi öğrencisine bile burs verecek yazıları evlerine gönderirler.Bağzı okullar halkla ilişkiler bölümü bile kurmuştur.Velilere ulaşılsın diye
  7.Eğitim ana ve ilk okuldan ibaret değildir.Üniversite ile vb vb devam eden bir süreçtir.Bu sürecin maliyetini uzun dönem halinde düşünün 3-5 yıl okur sonrası allahkerim,dedesi para verir halası destek verir gibi bağlantılarla cocugunuzu ileride üstünde hak idda edebilecek duruma gelen başka ebebeyinlere bağlı kılmayın.
  Devlet okuluna giden cocugunuzu 3 kuruş para görünce özel okula,para gidince ayyy özel kötü deyip gene devlet okuluna yalan dolan çevirip vermeyin.Özek sektörde çalışan bankacılar belli bir dönem hepsi çocuklarını özele verdi .3 yıl geçti işsiz kaldıkları için burs kuyrugunda yalvaran,vb durumda kaldılar.Göle maya çalmayın.
  8.Milli eğitimin müfredatı devlet okulundakiler için bile 6 saat ders çok fazla olmasına karşın ,özel okulda 8 saat ders görmesine ,hatta etüt vb gibi takviyeler almasını iyi eğitim için gereklidir diyorsanız ,olsun parayla değilmi birde meşhur pisikiyatra gider destek olırız.Çocukluk nedir ki İng öğrensin yeter derseniz……………tercih sizin
  9.Eğer ev hanımı iseniz ekonomik durumunuzda uygunsa ÖZEL Okula verin.Sabah kahvaltısı dahil,öğle yemegi,ikindi kahvaltısı vb hepsi okulda verilir.Siz zaten menüyü kontrol ediyorsunuzdur çok güzeldir yemeklerrrrrr ayyyy ayyyy ama hiç birini anne yapmamıştır.Aile ile paylaşılmaz.Ohhh çocuk iyi eğitim alırken hiç yemek vb işide olmaz evde yemez ama okulda yer değilmi siz öğğğle sanın Annede bol bol sosyal faaliyetlerinde bulunur.
  10.Çocuk hasta oldu ya okula uzun süre gidemezse aylığı,servisi vb kaç para hem ayak altında çocuk olmasın denmez…….eğitimden geri kalmasın denir .Telefonla çocugunuzu ısmarlarsınız olur biter ………..Hasta çocukları ,çalıştıkları için,dersler çok oldugu vb nedenlerde tüm veliler ilaç içirip okula yollar.Öğlede bir ilaç içiririz eve geldiğinde ders yaparak dinlenir.
  11.Parçalanmış ailelerin fakirse çocuk esirgeme ,değilse özel okul cocuklarını verirler.Hafta sonu babada kalan kitap defter,hafta içi annede kalan ödev kağıtları yok baba adam olsun ödesin faturaları ,yok anne baba kimki özel okulda bile okutamıyor,ben okuturum vb kompleklerine ,hatta sürekli seyahatta olan tatil veya iş olabilir iyidir özel okul.
  12.İyi ortamda okusun diye verilen özel okullarda meslek levhasında serbes meslek pek çoktur.Alaa üzümünü ye bağını sorma derseniz Her sektörde okul parasını karşılayabilecek kişiler oldugunu bilmelisiniz.Hatta öğretim görevlisi vbvb mesleği oolanların ek iş yapmayanların cocukları özel okulda okuyamaz.Benim ablam vb vb gibi …….
  13.Lütfen Anka kuşu gibi gelen çocugunuzdan her ailede oldugunu,zeki diye ballandırdıgınız cocugun çok sanki ÜNi.test edip sertifikası onayladıgı varmış gibi etrafa sunmayın.Okul kayıf formlarından ve velilerin cocuklarını tanımlamalarından anlardık.400 ilkokul ,100 anaokul kaydı yaptıran cocukların hepsi velileri tarafından zeki hemde nasıl zeki diye tanımlanırdı.Kendinizi kandırmayın …..
  14.İyi okul arayan bir velininnnnnn Abla sizin okulda Şöhretli varmı sanatcı varmı diye soran bile oldu.Benim çalıştığım okuldaki şöhretler onu kesmediğinden süheyl ve behzat UYGUR çocuklarının okulunu iyi eğitim verdiğine kaanat edip o okula veren var.
  15.Özel okul sizin çocugunuzdan para verdiğiniz halde şikayetmi ediyor ,çocugunuza dil öğretemedilermi yeteneyi yok diyecek halimiz yok para veriyoruz iyi öğretmen bulun ,yeni sistemler bulun öğretin yoksa okuldan alırız.
  16.İng dersi zayıf oldugu için dil pekiştirsin diye Fransa ya tatile götüren velimiz bile vardı…..
  17.Özel Okulu kim kurmuş zahmet olmazsa bir bakın,inşaat şirketimi,meşhur mutahitlermi.Holding yan kolumu
  ! kuruluş amacı aklınıza ne getiriyor………Mahalle arasında üç kuruş paraya okul kurup nasıl iyi eğitim veriyorlar ben anlamadım.8 saat dersi,yemek vb hizmeti günlük maliyetini bir hesaplayın devlet okulu masrafına yakın para harcadıgınızız ama özel okula cocuk gönderdiğinizi vb vb anladı isem arap olayım.
  18.Hepimizin cocugunun doğum günü kutlu olsun …Hele dogum günü partilerini okulda yapıp evini kirletmek istemeyenler yada özel okuldakiler zengin bizim eve gelmezler deyip dünya para verip özel dogum günüde yapmak zorunda kalanlar.
  19.Özel okula verdik diye çocuklarını okulun düzenlediği pahalı tatillere yollamak zorunda kalanlar yada yollayamadıgı için ezilen çocuklarının telefonlarını markalarını ,ayakabı modellerinide takip etmekde olacaklarını hatta ind ve çakmaları takip edip durumu kurtarmaya çalışan veliler var.
  20.Kışın okulda çocukları toplu halde görme şansınız olsa hepsinin tornadan cıkmış bir vaziyette motorsiklet markası olan bir bot,çizme……….hepsinde yeşil yakasında ayrıca markası yazılan ing markası kabanla görünce hepsisinin kendine ne kadar güvendiğini görmek !!!
  21.Okul parası sizin yaşantınızı kısıtlayacaksa,toplasam ev alırım,toplasam tavuk çitliği yaparım gibi konuşmalara getiriyrsa zaten bu para muhabbeti ve yatırımı çocugun başına püsküllü njgjndıjhıenk olacak cocukdan paranın bedelini aynı şekilde isteyeceksiniz.Çocuk hep ebebeyine kendini borçlu hissedecektir.Ama okul parası sizin ailece bir yurt dışı tatiş paranız ise vb ise elbette özel okula veriniz.
  22.Özel okul ilkokulda 70 kg cocugunuzu balet,Müzik kulağı olmayan çocugunuzu piyanis t yapmayacaktır.Beklentilerinizi akılcı olsun.Özel okulda da müzik dersinde ancak flüt,kaşık tef vb kullanacaktır.siz özel ders aldırıp vb yetenegini desteklemeniz gerekecektir.
  23.Özel okulda başarı gösteren oğrencilerin başka okullardan mı transfer edilmiş.hangi okuldan ne zaman gelmiş,bu okulda kaç yıl okumuş vb vb araştırın.Başarılı cocuk transferi epeyce var.Falan kulupde başarılı sporcumu var. hemen bizim okula burslu gelsin.hatta başka şehirdemi evde tutar,başka öğrencilerle lojman yaparız.yeterki basında bir şekilde yer alalım diye kafa patlatılıyor….
  Yüzme havuzu açılalı 1 yıl olan okul yüzmede şampiyon çokardıgı için basında yer almıştı.Aynı öğrenci Fenerbahçe burunda yer alan spor takımında zaten yüzmekde idi.Özel okulada gittiğinden okul birden yüzme şampıyonunu cıkarıverdi.
  24.Macerapres olup yada dünyayı dolaşmak için öğt yapan kişiler özel okularda ing öğt olarak çalışmaktadır.Sadece konuşma pratiği yapmak için haftada bir derse girip 18 -20 öğrenci ile 40 dk içinde eğer bayram,sömest gibi tatillerde denk gelmezse ne kadar pratik yapılırsaaa haaa birde aksan sorunu var tabiii ………….kim kimi anlarsa
  25.Özel okullara para veren velilerimiz devlet okuluna gelince birden cimrileşiverirler.Ayda belli bir miktar para toplayıp güvenlik temizlik elemanı vb tutmak için okul komik sayılacak parayı bile vermez ama,bir yıl sonra çocugunu özel okula veren veli var.
  26.Özel okulların öne çıkartıgı spoorlara bir bakın.Genelde Türkiyede rakipleri olmayacak yeni tanınan spor okulları Hatta buz hokeyi öğreten bile var ???? zaten bu gibi sporu yapan bir ikide özel okul oldugu için sürekli alanlarında şampiyon olup basında yer alıyorlar.Aynı şekilde bilim yarışmalarıda öğle sağırlar reklam olsun diye birbirini ağırlar…………..Bilindik spor dallarında ise kuluplerden sporcu burslu taransfer ederler.
  27.Özel okulda öğrenci sınav dönemenine yaşlaştıgında bir yıl önce hesabı yapılır .Üni.kazanamayacak öğr.sınıfta kalacak öğrenci velilerine ya bu okuldan alın yada sınıfta kalacak denir.Velide sınıfta kalıp aynı parayı vereceğim hemde yıl olarak kayıp olmasın der ,sınıfı kolay gecebileceği özel okula öğr alır.İki tarafda karlıdır.Öğr sınıfta kalmadıgı için hem para hem yıl kaybetmez.Okulda sınav sonucuna böylece 99 kazandık diye yazbilir.gazetelere isim listesi verilecektir.Problem öğrenciler bir yıl öncesinden ortadan kaldırılmıştır.Okul prestiji sarsılmaz.zaten kazanılacak para yıllardan beri tahsil edilmiştir..
  28.Yazılarda okudumHep kendine güvenen cocuklar diye tanımlanmam okullar var.Zaten bu çocuklar tabii ooo ilk 5 giren vb özel okullardaki çocuklar zaten ciddi sınavdan geçip başarılıdırlar,aileleri sosyal ve ekonomik anlamda mutlaka gelişmiştirki bu okula cocuk verip yıllarca para ödeyebilmektedir.eee Bu şekilde yetişmek güven sağlamazda ne sağlar……..hani zaten ağzınızda gümüş kaşıkla dogmuş sayılanlardansanız ………..
  Öz güvene gelince pek cok özel okul cocugu eline bir adres verin yollayın bakalım özgüvenli çocuk bulabilecekmi hatta tek başına gidebilecekmi .Pazara yollayın başını becerip verdiğiniz liste ile alışveriş sepetini doldurup gelecekmi _ yksa ykkk yağğğ beni götürün getirin ne otobüsü ne münübüsü ne alışverisi int ve kredi kart varya mı diyecek….Kendine güvenin ölçüsü nedir bilemiyorum.
  29.İngiltere de yaşayıp Türkiyede evlenmiş kardeşim çocuklarını Florya semtinde okullara vardi.İng konuşmalarını ve ve yabancı ing öğt ile tanıştıgı ve iyi derecede ing bildiğinden şok oldu.İngiltere de işsizlik sigortası ile geçinen ing yi oranın dogusu ağzı ile konuşan ağzında ,sakızla veli ile görüşen bizim örf ve adetimize uymayan espirileri çocuklara yapıldıgına tanık oldu.Ben devlet okulunda okudun ing 20 yaşımda İngilterede öğrendim ama bu parayı verip işin ehli olmayan kişlerden mi öğrenecek ing dedi.Ve 3 çocugunu farklı özel okullara vermesi ilede genel bir özel okul kanısı ilköğretim başında okultu.Çocukları alıp Dubai ye gitti.Okul daha ucuzdu ,okul gerçekten uluslararası idi.Bir fotoğrafa bakınca çinli,hintli
  görebiliyordunuz ve okulda ölçüleri alınıp kıyafetleri dikilip eve teslim edildi.Özel okula gönderip kitapcılarda kitap ,okul kıyafeti vb ayıp okula gitmedi.Üstelik okul 5 saatti.Öğleden sonra çocuklar evlerini görüp tanıyor,ödevlerini basitce yapıyorlardı.
  30.Ev ödevi vermiyor çanta taşımıyor diye özel okul seçenler var.Yetiştirdiğimiz cocukların zaten evde bile görevleri evin kahyası durumundalar.Okulda da ödev olmasa bu cocuk nasıl sorumluluk öğrenecek.Ödev bezdirmemeli ama azda olsa olmalı.Elbette çantalar hafif olmalı yaşları ile orantılı ağırlıkda olmalı.Bu konularda düzenlemeler olmalı.
  31.Her velinin beklentisi başkadır.Ark ilaç tavsiye eder gibi okul önermeyin.Kesin yargılı olmayın .her okul için birkaç veli ile görüşün.Çocugu başarısız oldugu için ,ödeme güçlüğü çektiğini söylemeyip okuldan zaten menundeğildim deyip daha ucuz bir okula yada devlete geçenler var.Her söylenene kanmayın.
  32.Devlet okulunda çocugu öğledi oldugu için okutup,6-7-8 ci sınıfta Sabahcı olacağı ve annenin rahatı bozulacağı için: Öğleye kadar yatıp kahvaltı ile çocuk okula gidiyordu akşam eve geliyordu.Anneye ayak bağı değildi.!!! Oysa büyük sınıfları sabahcı yaptıkları için öğle eve gelecek erkek çocugu aç yemek ister akşama kadar her gün yanlız bırakamazsın vb vb olacak birden devlet okulu zaten iyi değildi deyip ,kocasına abartılı şeyler anlatıp özel okula gönderen cok kişi var.Tam tersi eğitimini düşünen veli özel derse vakit kalsın dersanene gidecek deyip,son sınıflarda özel okuldan alıp eğitimini ev hanımı ise kendisi takip ediyordu.Bu arada değigim gibi çocugun ark durumu ,uyumu vb önemli değil anne isterse yapar,iyi olursa anneden kötü olursa okuldannnnn vbvb
  Evet parası 15-16 yıl sürecek eğitimi karşılayacak durumda olan,bu para ile ne alırım diye düşünmeyen kişiler ,özel okula versinler ………Ama evlerine varsa en yakını tercih etsinler.İlkokul çocugunu Zekeriyaköy den Anadolu yakasına yollayanmı,Gebzeden ümraniye ye gönderen mi………
  Evet özel okulların lab.güzel tuvaletleri temiz ama o cocukar neredeyse aktiviteleride sayarsanız evden ck okuldalar.Evden cok okulda vakit geçiriyorlar.bunu akıldan çıkarmadan devlet okulları ile kıyaslamalı……….Devlet okulundaki cocukların amanda para verdik ,yarım günde olsa gitsin yemek ve kahvaltı parası veriyoruz diye bir endişeleri yok.Zaten okulda geçirdikleri süre özel okulda öğrencilerin yarısı bile değil.Onun için kötü ark bile olsa zaten öğle az göreceklerki ,iyi arkadaş özel okulda daha önemli.anasından bile çok cocuk ark görecek………
  Zaten eğitim müfredatı ağır.sürekli sınavlara hazırlanan çocuklara Bu büyük şehirde ulaşım vb düşünürsek bir dil hatta ikinci yabancı dil ekleyerek yüklerini iki katına çıkarıyoruz.Ondan sonra hiperaktif vb tanımlanan saatlerce okula tıkılan okuldan bıkmış dersleri sabote edip eğlenmekten başka çıkar yol bulamayan öğrenciler oluşuyor.Çogunun pisikolojik danışmanı var.Aileler ilaç kullandıklarını saklıyorlar.Kendilerine yöneltinen eleştirileri düzeltmek yerine,Psikolojik danışman iyi çıkmamış oluyor.
  Özel okullar iyiki var.Pek cok kişi için ekmek kapısı bu ülke için bir yatırım.Devlet okullarınada bir rekabet getirip iyilik sağladı.Ama seçimlerimizi kendi ekonomik ve sosyal durumumuza göre seçelim.
  En kısa zamanda da Devlet Okullarındaki deneyimlerimi paylaşacağım.
  sevgilerimle

 54. Blogunuzu anne olmaya başladığımdan beri vakit buldukça takip ediyorum ve çok faydalı olduğunu düşünüyorum öncelikle bunun için teşekkür ederim.
  Yazınızın konusu ise benim içinde bulunduğum ve çok yakından bildiğim bir konu çünkü ben Edebiyat Öğretmeniyim ve beş yıldır çok iyi olarak adı geçen özel bir vakıf okulunda çalıştım – artık çalışmıyorum- öneclikle gözlemlerime göre özel okul öğrencilerinin daha iyi şartlarda daha iyi başarı kazandıkları haberlerinin basında sıkça yer alması belki biraz kafaları karıştıırıyor olabilir.. ama o özel okulların kime bağlı olduğu ve ne tipte okulllar olduğu araştırlırsa altından çok farklı cemaat vs vs türü bağlantıların çıkacağı aşikar yani bu çok başarılı olan okullar derslerde yoga öğreten, piyano çaldıran okullar değil 🙂 ikinci bir konu ise devlet okullarının çocuklar açısından çok daha fazla yaşamın içinden yaşam zenginliği sağlaması özel okullarda ise homojen ortamlarda yetişen çocuklar ana okulu , ilköğretim, lise derken hep aynı çevreye mensup insanlar hep aynı idealler ve hep aynı doğrular etrafında dönüp duruyorlar ve bu anlamda hayata ne tam anlamıyla hazırlanbiliyorlar ne de gerçekten başarılı bireyler olabiliyorlar.. Bu çok uzun bir konu daha söyeleyecek çook şey var ama benim size tavsiyem çocuğunuz için okul seçiminden ziyade öğretmen seçimi çok daha önemli ve inanın bana devlet okullarındaki öğretmenler de tabii ki istisnaları vardır ama gerçekten çok deneyimli, alan bilgisine hakim öğretmenler… Çocuğa amaç başarılı olacağı bir hayat sağlamaksa iyi bir devlet okulu çok pahalı bir özel okuldan daha iyidir. Bilgilerinize SEVGİLERR

 55. merhabalar, yine çok önemli bir konuya parmak basmışsınız, fakat okuduklarım beni biraz endişelendirdi. bir kısmı eğitimci, bir kısmı ”biz çocuğumuzu evde destekleriz” diyen, kimi özel okul mezunu, kimi okuduğu devlet okuluyla gurur duyan bu kadar yetişkinin içinde daha de’leri, da’ları, soru eklerini ayıramayan, noktalama işaretlerinden bihaber, yazım ve ifade yanlışlarıyla dolu cümleler kuranlar var.
  kendi dilimize bu kadar özensiz davranırsak çocuklarımız ingilizce’yi yalayıp yutsa ne fark eder ki?

 56. sevgili anne
  oncelikle cocugunu okutabilecegin icin sansli oldugunu hatirla. malesef okuyamayan bir suru cocuk var turkiyede. sonrasinda unutmaki sahip olamadigin seylere ozenmek en buyuk motivasyonudur cocugun. bence okul disi aktiviteler ile ve ozel yaz kamplari ile yabanci dil acigini da diger zirt piti da kapatir cocugun. ozur dilerim biraz sert yaziyorum cunku gercekten de cok uzuluyorum bu tarz olaylara tanik olunca. ozel okul cocuga ilgi veriyor evet dogru. ama unutmayinki anneler hayat bu ilgiyi cocuklariniza sunmayacak. steril bir ortamda yasamiyor kimse bu dunyada. eee sonra ailede ilgi, okulda ilgi? cok kisaca bir ornek. kendim sadece universiteyi vakif okulunda okudum ve bence hayatimda yaptigim en buyuk aptallikti ama yaptim neden cunku annem benim icin steril bir universite istedi. ve basarisiz oldum sikca. kuzenim isci cocugu ve hep zor sartlarda okudu, en iyi universitelerin birine gitti ve sonuc: basarili, entellektuel ve kendini guvence altina alabilmis bir is kadini. bence fahis fiyatlardaki okul paralarini odemek yerine ev alin dedikleri gibi. bugun sen calissanda, iyi bir isin olsada ev almak cok zor emin ol daha verimli bir gelecek olur. ikincisi mesela burda bu kadar okuyucun varken diger cocuklarin okumalari icin de birseyler yapin. hayat sadece annelik degil!
  mesela lutfen acalya nin sayfasinda duyurdugu okullara destek olun bence cocugunuz icin daha verimli birseyler yapmis olursunuz. veya devlet okullarinin iyilestirilmesi icin blog okurlarinizi harekete gecirin! ben sonsuz destek veririm soz. bu kadar kadro bekleyen mezun gencler varken bu ulkede, cocugunuzu ozele gonderip sessiz kalmayin. unutmayin ki cagdas ve kaliteli bir gelecek icin toplumunda ayni olcude gelismesi lazim.
  yada bunlar zor geliyor ve cocugunuzu sadece avrupa standartlarinda oldugunu soyleyen okullara gondermek ve toplumdan biraz daha soyutlamak istiyorsaniz bence pilinizi pirtinizi toplayin ve gocun.
  lutfen kusuruma bakma. gercekten sert oldu biraz ama bir anne olarak uzuluyorum biz annelerin cocuklarimizin yasadigi toplum adina hicbirsey yapmamamiza. lutfen kimse ustune alinmasin soyleyecek sozum vardi sadece

 57. Yaziyi okurken icimden gecen daha sonra da yorumlarda bir kac kisi tarafindan bahsedilen konu en onemlisi bence.

  Neden devlet okullarini desteklemiyoruz??? ozel okullar yillik 10-20 bin lira para aliyorsa, her veli gucunun yetebildigi kadariyla devlet okuluna gerek para gerek arac-gerec olarak katkida bulunabilse eminim ki ozel okullardan cok daha iyi bir seviyede olurlar.

  Bunun yaninda devlet okullarinda gonullu calismalar yapmakta cok guzel olur. Ornegin sen kitap okumayi seven , cocuguna sevdiren ve kitap arsivi genis bir anne olarak bir ilkogretim okulunda yada bir kreste hikaye zamani etutleri duzenleyip ilginen cocuklarla beraber onlarin farkindaliklarini gelistirebilirsin (sadece ornek)
  yada profesyonel olmasa da Ingilizce aktivileter duzenleyebilirsin (sen derken hepimizi kastediyorum)

  ornekler arttirilabilinir ama saniyorum hepimiz belli bir noktada hazir olani paramizla almayi tercih ediyoruz.

  Tipki emzirme reformu gibi, devlet okullarini gelistirme reformu da lazim bu ulkeye. Hep beraber bir yerlerden baslayip hem bilinclenip hem bilinclendirsek…..

  p.s: bende ogretmenin iyi secilmesi taraftariyim, sosyal aktivileter disaridan da tamamlanabilinir, Ingilizceyi zaten aile icinde de hallediyorsunuz.

  • devlet okulunda gonullu calisma yaptirilmiyor Hacer. kizim bir donem devlet anaokulundayken okula sayisiz cocuk kitabi bagisladik. 4,5 yasinda okumayi soken kucuk kitap kurduma, haftasonu icin okul kutuphanesinden bir tek kitap dahi almasina izin vermediler. demirbasmis veremezlermis, okulun disina cikaramazlarmis. hatirim icin verirlermis ama kimse duymasinmis lutfen.. bu da tam kutuphaneler haftasinda oldu! sastim kaldim.
   duzenlemek istedigim hic bir etkinlige izin alamadim, hic bir fikrim uygulamaya gecilemedi.
   kimsede inisiyatif yok.
   naif olma o yuzden.

   • bunu duymak cok uzucu sen elinden gelen destegi vermeye calismissin ama kati prosedurlere takilmissin.

    Peki bu konuda organize olunsa, birlikten kuvvet dogar ilkesiyle bir adim atilamaz mi? yoksa bosa kurek cekmek mi olur?

 58. arkadaşlar tamamını okuyamadım ama iyi bir öğretmen bulduktan sonra ben de devlet okulundan yanayım ama okulunuzu artık siz seçemiyorsunuz. muhtarlık tarafından size en yakın, kontenjanına göre bir okula çocuklar atanıyorlar artık. Can 33 aylık ve şu anda evimizin arka mahallesinde yıkılmak üzere olan eski gecekondu mevkiinde görünüyor kaydı. siz hiç bunu kontrol ettinizmi?
  devlet okulundan yanayım hala ama … ağabimle ben aynı okula gitmemize rağmen ağabim aynı öğretmenle ilk okulu bitirdi ve ben 5 senede 7 öğretmen değiştirdim. sınıf birincisi olmama rağmen şubat ayında okuma yazmayı sökmediğim için bana okumayı annemle babam, 3. sınıfta hala çarpım tablosunu bilmediğim için dedem öğretti. bizimkiler 3. sınıfta tanıdıkları kültürlü bir aile dostlarının öğretmenin sınıfına verdiler beni geri kalıyorum diye. dedem istanbuldan gelip aylarca bana ders çalıştırdı ama o değerli öğretmen hergün beni tahtaya kaldırıp saçımı başımı yolarak beni döver ve sınıfta rencide ederdi. annemlerin arkadaşı olduğu içinde nedense hiç birşey söyeyemedim. her neyse hikaye uzun orta okula bir geldim temelim yok ve o olmayan temeli 1 senede inşa etmek mümkün mü??? bu arada hep pekii ile geçtim sınıflarımı iyi bile almazdım ama … bu arada allahtan ailem eğitimli ve bilinçli insanlar da evde deli gibi saatlerce ders çalıştırırlardı bana. okul yıllarım en haz etmediğim benim için işkence dolu yıllardı. ama herşey öğretmen, antalya eğitimde Türkiyede 52.sıradaymış. belki istanbul için geçerli değil ama antalya da verilebilecek doğru düzgün özel okulda yok malesef. çok iyi 2 devlet okulu var ama ancak yakınlarından bir mahalleye taşınmamız ve kontenjanının boş olması için dua etmemiz gerekecek. ya da ormanın içinde fiyatı daha düşük ama eğitimi daha iyi Bahçe şehir kollejine gidecek. hala bilmiyorum ve bu konuda çok üzgün ve karamsarım malesef.

 59. Ben de önümüzdeki yıl anaokula göndereceğim oğlumu… afakanlar basıyor.. çok kararsızım çok.. bu konuda ben de yazmak istiyordum bir süredir denk düştü.. ama onca yorum, fikir birşeyi değiştirmiyor bende.. önümde somut örnek lazım ve içime sinen br seçenek olması lazım.

 60. 2.ci bölüm,
  Bende aralık dogumlu oldugun için okula bir yıl geç gittim.6 yaş grubunu okula başlaması denendi ,ama verim alınmadı.Eğitim süreci iyice uzadı.Okul öncesi eklendi.Lise 4 yıl oldu.Hele birde 5 yıl olan liselere gidince askerlik yaşında lise öğr oldugunu görüyoruz.Malum pek çok sınav vb yaşayacağı için cocukluguna bir yıl daha katmasının faydası olacaktır.
  kaldıgım yerden ,
  Şimdiki devlet lokulları eski bizim okudugumuz okullar gibi değil denmesini irdeleyelim.Tabii ben 70 li yıllarda Eskişehir de okudum. 1993 de oğlum,2000 yıllarda kızım İST ilkokula başladı.Öncelikle eski okulları şimdiki veli durumunla kıyaslamam doğru olurmu ———-O zaman çocuk aklı ile aklımda kalanla ……..Şimdi anne yüreği ile ilkokulu değerlendirmek dogrumu.Eskinin neyi güzel gelmiyor zaten .Hani her dönemin bir geyiği vardır ya Ahhh nerede eski ramazanlar nerede eski bayramlar gibi nerede eski okullar…………….nerede eski kokan domatesler nerede saygı ……………..
  O yıllarda ilkokul öğretmeni tüm derslere girerdi.Müzik,beden eğitimi dahil……Hatta beden eğitimi için salon olmadıgından öğretmenimiz bize matamatik dersi yaptırırdı. Simit satılır.Böyle kulak tırmalayıcı teneffüs müziği yerine Naciye teyzenin elindeki zil çalardı. Ağaçsız okul bahçemize öğt ağaç dikmişti.Hatta spor salonu inşaaatı yapıldıgını görür ,ondan dökülen tahta parcalarını telsiz yapar uzay yolunu oynardık. 40 kişi kadarda öğrenci vardı.Bu durumda sınıf öğretmen güdümü olmaktan çok öğrenci ağırlıklı idi.
  Şehrimizde 1 tane anadolu lisesi varmış Onuda büyüyünce öğrendim.Muhittin baba mesleğini sürdürdü pazarda sebze satıyor.Hala pazarda esk gidince gözlerim onu arar.. ODTÜ da okuyanmı vb vb ,vb vb ,
  Çocuklarımın okulunda ben pek fark görmedim.Eskiden neyse şimdi de aynı devlet okulları.Değişen şeyler kantinde çeşit arttı.Teneffüsde garıp müzik parçaları çalıyor .Kimi ip atlıyor kimi top oynuyor.Tek fark labratuvarı vardı ve sınıflara bilgisayar kondu ama zaten bizim evde cocukların kendi bilgisayarı oldugundan hiç takmadık.
  Tek fark şimdi mantar gibi çogalan özel okullarla kıyaslanması……….ailelerimizin mukayese olanagı yoktu herkes mutlu idi.
  Kadınların çalışma hayatına atılması,büyük şehirlerde trafik vb derken eve yeterince vakit ayıramaması ,nasıl dondurulmuş ve hazır gıdaya mutfağımızı yönelttiyse evdeki çocuklarıda özel okula yönetti.Çalışmayan ev kadınlarıda iyi eğitim maskesi ile vb vb ile uğraşmamak için çocukları okullara fırlattı.
  Çocuklarının eğitimini bu kadar düşünen anneler,neden Anadolu yakasında en çok TV radya vericisi ,baz istasyonu bulunan tepelerdeki okullara çocuklarını verirken sağlıgı göz ardı ederler,Gestapo karargahı gibi duvarlarla çevresinden soyutlanmak durumunda kalan gecekondu bölge .okula gönderirler.Hele 6 …….7……..8 sınıfa giden çocukların lise öncesi :hala KÜÇÜK PRENS okuluna gidiyorum demesini nasıl izah ederiz hele bu öğr kız çocugu ise………ise …
  Yüzme dersinden çıkan bir öğrencinin bir sonraki dersde performansını hiç düşündümüz mü ….ıslak saçlarla başla nemli nemli başka derse gir,bu derse giren öğr çocukların kendine gelmesi 15-20 dk buluyor sonrada ders başlamadan bitiyor,hele o cocukları sınıfdan al götür sınıfa getir,sonra başka aktivite için başka bölüme al götür al getir hatta çocukar dogru aktiviteyemi gitti diye büyük okullarda araştırmak gerekiyordu.Revirde ,sınıfda unutulan öğr olmasın vb vb Sonra servisde uyuyakalan çocuklar.Bu yıl Anadolu yakasında butik okulda okuyan adıda bir konyada vardır haniiiii Birinci olarak bitiren öğr Sa……….. Üni.ing hazırlıgı geçemediği için hazırlık okuyor.anakulundan beri özelde oku….pek çocugun öğr hazırlık tekrar okumak zorunda kalıyor…Hadi beynimizi tokatlayalımmmm.
  Özel okulda okuyan kızı, devlet üniversitesine kaydolan ark kızına İTÜ nasıl gidebileceğini anlattık .Çünkü yol iz bilmezdi.İlk gün ağlayarak geri geldi.otobüs şöförü beni azarladı diye………Tabii o okulu kazanmak için özel okula ,butik dersaneye,ve her dersden özel ders aldıgını hatırlayalım.Hatta aynı öğrenci Ankara ya gitmekden , yurtda alileden ayrı kalmakdan korktu.
  Tam bursa alarak özel üniversiteye. giden
  öğr hadi Marks dan konuşalım değince …………….aaaa Mark- Spencer mı deyivermişler. Neden yüksek puanla sırf burs için ……………….okula gidiyorsun diyen ark hatırlayıvermiş.Bunun gibi neler.Başka anneleri ve öğrencilerimizi incitmek istemediğim için BABA bilgileri yazmıyorum.İş hayatına başladıklarında tabii babalarının kurumlarında çalışmayacaklar ise maaşları düşünemiyorum.Yeni mevzun özel okul mevzunu kızı işe alan yakınım ;şu fotokopileri çektir diye önüne attıgı dosyayı hüngür hündür ağlayanı anlattı.Bana bağırdı kötü davrandı ben fotokopimi çekeceğim demişler ilk gün………
  Gelelim benim cocuklara …………..Biz özel okul değil , özel ders yöntemini seçtik.Kızımızın ve oğlumuzun zaten ilgi alanları başka başka özel okulda gene bize fiks eğitim sunacağına göre…….Başarılı ve başarı da zorlandıkları ders zaten belli oluyor hemen evde özel derse geçtik.Haaa o yıl özel öğt yeterli gelmediyse değiştirdik.Hafta sonlarıda dersaneye gittiler.Dersaneye gitmelerinin avantajı her tür okuldan çocuklarda karşılaşıp ,anaların neler doğurdugunu gördük.Bana 12 —– 18 kişilik sınıflarda birinci ,ikinci olmaya ne var gel 60 kişilk sınıfda yada dersanede başarı göstermek daha önemli geldi.
  Özel okulda bir çocuk sınıfda ark yakalayamayıp,başarı sağlamadıgı derse gene aynı okulda günlük ders proogramından sonra hala özel ders verebiliyorsa hatasını teleffi etmek zorunda oldugundandır.!

  Artık hafta sonlarıda özel okullar dersane eğitimide veriyor.Velilerinde işine gelir getir götür yok servis var,dersane parasıda yok.Çocukların aynı çocuk grubu ,öğretmenler aynı ekolden hafta içi veremediklerini hafta sonumu telaffii ederler, ders gördükçe başarı nasıl gelir. un aynı şeker aynı kavuran aynı eeeeee sonuç Süper idarecilerin yontemi bu böylece okulda kurs ver çocuklarda başka okul çocukları ile kıyaslanmasın veli kaçmasın başka yer yurt görmeden cocukda velide eğitimin merkezi kendi okulu sansın……..diyemidir ..Sonrada ayyyy sınavda heyecanlandı denir
  Özel okula giden öğrenciyi, hafta sonu gene kendi okuluna gideceğine başka bir eğitim kurumuna gitsin,Farklı okullardan gelen cocuklarla dersanede kendi başarısını ölçsün. Tam gün okulda olan öğrencinin ,hafta sonunuda dersanede geçirmesi ne kadar doğru ben bilmem …….
  Bizimkiler para vermediğimiz için yarım gün olan günlerde okula gitmezler,hasta iseler iyice dinlenmeden hatta dünkü gibi ;kar yağdıgında ayyy okul şimdi mi tatil olcak biraz sonramı olacak demeden ben hiç riske girmez okula göndermezdim.Nasreddin hoca gibi testi kırılmadan sahip cıkmalı Hafta sonunu iple çeker daha özgür olacağı için. , Evde zaten yarım gün kek yaptıgından dersaneye gitmeleri bizim için sorun olmadı.
  Orta halli özel okulun parasını ,zaten özel derse vb ödedik.Devlet okuluna yollayıp tasarruf etmeyi zaten düşünmedik.Amma çok yoruldum.Çocuklara 3 öğün yemek hazırla , sabah .06:00 da beslenme ,özel derse gelen öğt hazırlıkları sürekli evde bulunmak gerektiriyor çocuk evde vb vb derken hem para harcayıp hem yoruldum.Sürücü deneyimim arttı.Hem çalışıp akşamları spora götürdüm.Yıllarca tv izlemedim daha neler neler….
  Kızım ve oğlum okul öncesi kalamış galatasaray gidip 4 çeşit yüzme vb öğrendiler.Onuniçin hep düşünürdüm.Yüzecekleri gün yememeleri gereken yiyecekler var.Yüzmeden çıkınca yemeleri gereken yiyecekler var.hızlı bir şekilde giyinmeleri gerekiyor.vbvb Okulda nasıl olur anlamadım.Oğlumu bir çok spora yazdırdık .spor yapmak istemedi.Kızım İlkokul 4.sınıfdan / sınıfa kadar Fenerbahçe voleybol takımında lisanslı oynadı.Sınavlar dolayısı ile Voleybolu bırakmak zorunda kaldı.İkisinide Konservatuvar sınavlarına götürdüm.Ailede yetenek yok zaten.Yaz tatillerinde Müjdat GEZEN yaz okuluna verdim.İkiside bütün yaz ayılıp bayılıp Bilgisayar başında oturmak yerine yarın gün gittiler geldiler.
  Elbette ingilizceye gelecem….Öğlum İNg hazırlık sınıfını anadolu lisesinde okuldu.’ yaz tatilide uzunca bir süre 2.5 ay 2 kez yaz okuluna ABD yolladık.Süper tatil Yaptı. pratik yaptı.
  Kızım hazırlık sınıfı kaldırıldıgında anadolu lisesine başladı.Bizde İngiltere ve Güney Afrika da olmak üzere yaz okuluna yolladık.haniii ing elmalı pay dediğinde tadinıda bilsin,bir ing veya ABD nin yaşamınıda görsün ing tamanlasın dedik.Zaten dil öğr heyecanları tatillerle pekişti.Oğlum tofel verdi 3 yıldır ABD de ing öğrenmiş oldu.
  Kızım Yaz tatilinde New York da Menhattında ZONİ dil okulunda 15 gün bizimle 15 gün yanlız rahibe pansiyonunda kaldı.17 yaşında ve Kendisi valizini topladı evimizde tüm alışveriş yerlerini vb keşfetmiş olarak döndü.
  Oğlumun döneminde okullarda kültür değişim comennus vb gibi programlar yoktu.Şimdi kızım aynı okula gitiğinden okula bu programlar geldi.Madrid e gidebilmek için FRENZE dil.eği.Bir yaz gitti.2 kur ispanyolca öğrenip ve vb çalışmalar yapıp gitmeyi hak etti.Okul götürdü.4 aralıkda aynı proje ile Münih e gittiler.2 gün önce hava muhalefeti ile yüreğimizi kaldırarak eve geldi.Tabii bizde her gittiği yerden gelen öğrenciyi ağırladık evde ve okulda misafirlerimiz karşıladık ağırladık saatlerce hava alanına misafir götürdüm,getirdim.Yemekti yatakdı vb vb derken annem değil ben ağladım.!!ilgilendim.Kızım dil öğrensin diye…….hala Facebook dan haberleşmeye sürdürüyorlar…..tabii ortak dil ing ………..e
  byyyy by………….
  DİP not:İmla bozuklukların için özür dilerim.Hep okurum , az yazdıgımdan yıllardır imla bozuklugum heyecanlı konularda artıyo.rr…
  Kızım Üni.kazanırsam Hazırlık sınıfı hakkımı New York da kutmamız için hazırlanıyor.Özel okul hakkımı böyle kullanacağım diye program yaptı.Bizde destekliyoruz.
  Sağlıkda ,hoşcakalın

 61. Merhabalar, ben de yeni izleyiciniz olarak okullar konusunda bir yorumda bulunmak istiyorum. Ben de oğlum ilkokula başlayacağı zaman aynı tereddütler içerisindeydim. Yakın ve uzak çevremizde gezmediğim neredeyse devlet ve özel okul kalmadı. Uzunca arayışlar ve tereddütler sonrasında oğlumu bulunduğumuz ilçede iyi bir devlet okuluna yazdırdık. Öğretmenimizi de tavsiye üzerine seçme şansımız oldu. Çok şanslıydık. Öğretmenimiz çok idealist ve iyi bir öğretmendi. Tam istediğim gibi tatlı-sert idi. Daha 2. sınıftayken oğlumun kapasitesinin diğer çocuklardan yüksek olduğunu söyledi ve ona diğer çocuklardan farklı araştırma görevleri ve ödevler verdi. Sosyal açıdan da eksiklerimizi dışarıdan tamamladık, yüzme okuluna gitti, evde piyano dersleri aldırdık ve 4 kişilik bir grup kurup ingilizce dersi aldırdık 2. sınıf itibari ile. Okul araştırması yaparken, çok bilinen bir özel okulun yöneticisine danışmaya gittim, bütün tereddütlerimi ona aktardım ve bana aynen şunu söyledi : “Eğer öğretmeniniz iyi ise, çocuk da akıllı ve öğrenmeye açıksa ilk 5 yıl devlet okulu ile özel okulun tek farkı ingilizce öğretiyor olmasıdır. Diğer eksikleri dışarıdan da kapatabilirsiniz. Ama 5’ten sonra durum değişiyor”. Bu açıklama beni çok rahatlatmıştı : “Devlet okulunda iyi öğretmen” işte eğer bunu yakalayabiliyorsanız gerçekten çok şanslısınız.. Cem’in sınıfı 38-40 kişilikti ancak o kadar iyi bir öğretmendi ki, çocukların hepsinin ayrı ayrı yeteneklerini, özelliklerini anlayabilmişti ve müthiş bir özgüvenle yetiştiler. Ben ebeveyn olarak aldığımız en doğru kararlardan biri olarak görüyorum bunu. Sonra Cem 5. sınıfı bitirdi. Daha 4. sınıftayken özel okul arayışına girdim, okul tanıtımlarına gittim, Cem’i bursluluk sınavlarına soktum. Çocuğu yarış atı gibi görmeyen bir okul arıyordum. Çocuk , oyun oynamak için boş zaman da bulabilmeli, gereksiz yükleme yapılmamalı bence. Çocuk dersi derste dinliyorsa, kısa bir tekrar ödevi ile iş bitmeliydi. Yine o sıra, çok bilinen bir okula haftasonu yaptığım ziyarette , okul müdiresi bize okulu gezdiriyordu. Gezerken bir çocuk ve öğretmenine rastladı, “nasıl gidiyor Ali?” diye sordu. Yanındaki öğretmen de “Ali yüzme dersinden çıktı, bir saat sonra da basket dersine girecek, aradaki boşlukta da matematik çalışacağız” dedi. Ben bu cümleyi duyunca tüylerim diken diken oldu zaten önyargılıydım okula karşı . Ve dedim ki, benim oğlum böyle bir tempo sonrasında Robert Kolejine gidecekse hiç gitmesin daha iyi. Güzel bir çocukluk yaşayıp daha makul bir lise sonrasında hayat yoluna devam etsin. Cem şu anda butik bir özel okulda burslu okuyor. 7. sınıfta. Okulumuz un adı çok duyulmamış olmakla birlikte her yıl İstanbul’da ilk 10-12 özel okul arasında SBS-OKS başarı sıralamasında. Herşey yeterli seviyede veriliyor. Cem çok mutlu, bence de en önemlisi bu…Sevgiler

  • Merhaba, önümüzdeki yıl için okul araştırması yapıyorum, bu forum çok işime yaradı, teşekkurler.

   Sevgi hanım, lütfen oğlunuzu göndermiş olduğunuz ilkokul, ve özel okulu, ve mümkünse öğretmen adını yazsaniz, belki bize çok faydası olur.

   tekrar teşekkürler.

 62. kızım henüz küçük olmasına karşın kafamda olan bir soru….
  kesinlikle özel demiyorum…özel okulun devlet okulundan daha iyi araştırılması gerek..aynı yaşlarda olan 2 erkek çocuk tanıdığımız 2 farklı özelde okuyor…ve gerçekten farklılar..bunda çocukların potansiyeli ve ailelerin de etkisi var…ama en azından ikisine de derslerinde yardımcı olduğum için konuların nasıl hangi materyallerle işlendiğine bakıyorum…gerçekten farklı….gelelim bize..sanırım maddiyattan ötürü devlete göndermek zorunda kalacağız…ama dışarıdan mutlaka destek gerekecek..yani spor okulu-ingilizce vs…ya da sadece anneyle tiyatroya gitmek…vs….tek başına yeterli olmayacağını düşünüyorum…ama yine başta kuralı okulları da deneyeceğim….gs gibi mesela….keşke kazansa hayatı kurtulsa…benim şu an ki esas derdim ise küçük bir yerdeyim ve kızımı yollayacak anaokulu bulamıyorum … ilkokulu burada okumasını istemem bu yüzden..en iyi özel bile olsa…o yüzden inşallah o aşa gelene kadar buradan çıkacağız

 63. Merhabalar,

  Bende bir baba olarak düşüncelerimi sizler ile paylaşmak istedim. Her baba anne çocuklarının iyi bir eğitim almasını ve hayattının geri kalanında aldığı eğitim sayesinde düzgün işlerde çalışmasını vatanına milletine ve ailesine hayırlı olmasını diler. Onlar bizim geleceğimiz bir anlamda bizlerin aynasıdır aslında. Nasıl bir kuşak görmek istiyorsak ileride onu yetiştiriyoruzdur. Bu anlamda tecrübelerimizi önce çocuklarımızın eğitim aşkını cesaretlendirerek, sonra bizlerin iyi birer anne baba olarak ve son olarakta öğretmenlerinin verdiği bilgiler ışığında harmanlayarak eğitim almaları gerektiğini düşünüyorum. Bende önümüzdeki sene oğlumu ilköğretim hayatına geçişini sağlayacağım. Bunu sağlerken devlet okulunu tercih edeceğimi , bir baba olarak onu her daim derslerinde yalnız bırakmayacağımı tüm eğitim yaşantısında elimden geldiğince iyi bir eğitim ve terbiye alması içinçalışacağım. Lütfen önce veliler olarak çuvaldızı kendimize batıralım. Çocuklarımız ile ne kadar ilgilenirsek ve ne kadar anlarsak o kadar sağlam bireyler hazırlamış oluruz.

 64. […] Devlet okulu mu, özel okul mu? diye yazdıktan sonra araya bir sürü şey girdi, kafamı toparlayıp yazamadım bir türlü. […]

 65. Merhabalar,
  Uzun zamandır aynı konular üzerinde araştırıyorum.bu sayfayı da tesadüfen buldum.benim de oğlum kasım 2005 doğumlu olduğu için devre kaybı olacağından (bunu doktoru ve bazı okulların müdürleri ile görüşüp karar verdim)bu yıl sadece oyn grubuna yazdırdım..oğlum zeki bir çocuk bu grup ona yetmiyordu ama arkadaşlarını ve öğretmeninin çok seviyor diye devam ettirdik.fakat bronşit başlangıcı geçirince doktor okuldan alın dedi.şu an gitmiyor.ama şimdi tekrar göndermek istiyorm.Aynı okula göndermek istemiyorm eğitim açısından zayıfmış.yine tercihim özel bir okuldan yana.çünkü oğlum emir tek çocuk ve çok hassas.devlet okulunda bu hassasiyeti göremez .ağaç yaşken eğilir atasözünü de dikkate alalım..olanaklarınızı zorlayın ve geleceğine yatırım yapın.Sizlerden ricam bana İzmirde iyi bir okul tavsiye etmeniz.Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum….

 66. offff….kafam çok karıştı :((

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: